Devetog oktobra 1967. godine američka CIA pogubila je argentinsko-kubanskog revolucionara Ernesta Če Gevaru, podsećaju hrvatski mediji.
Prema Miču Vajsu, autoru knjige „Hunting Ch“‘, poznati argentinski revolucionar bio je veliki trn u oku Amerikanaca dok je pokušavao da stvori nekoliko sledećih Vijetnama u Latinskoj Americi.
Američki specijalci trenirali su bolivijske vojnike sa ciljem da zarobe Gevaru, a konačno su ga ubili 9. oktobra 1967. godine.
Gevara je rođen u argentinskoj građanskoj porodici španskih, baskijskih i irskih predaka.
Završivši studije medicine, putovao je Južnom Amerikom, prilikom čega je spoznao bedu radnika i Indijanaca, kriveći za to severnoameričke kapitaliste i autoritarne režime koje su podupirali.
#OnThisDay 1967 – Ernesto ‘Che’ Guevara is executed by the CIA and the Bolivian Government #OTD#BloodOfIrishRebels pic.twitter.com/sH4JJ4RXBj
— An Phoblacht (@An_Phoblacht) October 9, 2016
Okrenuvši se žestokom antiimperijalizmu i marksizmu, pridružio se Pokretu 26. jula, koji je pod vođstvom Fidela Kastra nameravao da izvrši revoluciju na Kubi.
Godine 1956. se s ostalima iskrcao na ostrvo i sledeće dve godine – s najvišim činom, comandante – proveo u gerilskom ratovanju.
Nakon pobede revolucionara 1959, obavljao je državne funkcije vezane za privredu i bio jedan od najuticajnijih i najpoznatijih ljudi na Kubi.
Istovremeno se bavio teorijom gerilskog ratovanja i planirao širenje komunističke revolucije na ostatak Južne Amerike i zemalja trećeg sveta.
OnThisDay 1967: Che Guevara was captured by the Bolivian army and CIA, and shot dead. pic.twitter.com/XwzqZcJfhZ
— Yesterday Channel (@YesterdayTweets) October 9, 2016
Napustio je Kubu 1965. i pošao u DR Kongo, odakle je planirao da pokrene afričku revoluciju. Nakon potpunog neuspeha operacije, isto je pokušao i u Boliviji, ali takođe neuspešno – uhvaćen je i odmah pogubljen.
https://twitter.com/bosnianglilly/status/784744687630508032
Njegova smrt izazvala je burne reakcije u svetu – za vreme studentskih pokreta šezdesetih smatran je uzornim revolucionarom, a na Kubi i danas ima status nacionalnog junaka, kao i među raznim drugim latinoameričkim levičarskim pokretima.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com