Kako zadržati novčanicu?

Pre nego što krenete u egzotične i one manje egzotične zemlje sveta, dobro se raspitajte šta je u kojoj zemlji svetinja.

Evo zgodnog primera iz Tajlanda, u kome je nekoliko australijskih i novozelandskih turista već više puta izvlačilo deblji kraj, a isto važi i u Japanu i drugim azijskim monarhijama. Kralj, to jest car, božanskog je porekla i nedodirljiva ličnost. Kako se monarh nalazi na bukvalno svakoj novčanici, njeno skrnavljenje je bogohulno delo. To važi ne samo za paljenje ili cepanje novčanica nego i za njihovo pljuvanje, prljanje, a naročito za gaženje. Nekim neopreznim turistima dešavalo se na ulicama Bangkoka da im vetar oduva iz ruku neku veliku novčanicu i da je oni nagaze nogom da ne bi otišla dalje. Onda se na njih stuštio besni roj Tajlanđana i počela je potera po ulicama. Naravno, turisti su izvukli deblji kraj.

Nešto slično srećemo i u Južnoafričkoj Republici i Južnoj Americi, gde je zbog niskog standarda većine stanovništva opšta komunalna kultura veoma razvijena. Svetinje nisu monarsi, već javne telefonske govornice ili taksiji. Naime, lomljenje telefonske govornice u Riju je jedan od najopasnijih poduhvata. Besna rulja iz naselja kome govornica pripada pojurila je huligana koji je bio ljut na svog sagovornika i polomio slušalicu posle razgovora. Trka je trajala nekoliko kilometara, a nesrećnik je isprebijan i polumrtav prebačen u bolnicu nakon što su ga gnevni pratioci stigli.

Za razliku od Sjedinjenih Američkih Država, gde je voziti taksi opasan posao, u Latinskoj Americi je mnogo opasnije opljačkati taksi, povrediti taksistu ili oštetiti taksi vozilo. Momci iz kraja po kome taksi vozi uzimaju pravdu u svoje ruke, tako da se prekršiocu taksi koda izriče kazna srazmerna počinjenom grehu.

Ovako opremljeni znanjima možete slobodno da krenete na put u bilo koju zemlju sveta.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com