Kameleon iz bašte

Ako želite da ulepšate svoj vrt, a niste naročito vešt baštovan, pravo rešenje za vas je hortenzija. Kada je u punom cvetu, ova žbunasta biljka okićena je mnoštvom loptastih cvasti ružičastih, plavih ili belih cvetova. Hortenzija je zahvalna i kao rezano cveće – u vazi može trajati i po dve nedelje.

Ova višegodišnja biljka nije zahtevna. Najbolje raste na mestu koje je ujutro osunčano, a posle podne u hladu. Kao što njeno originalno ime kaže – bure s vodom, hortenzija voli vodu. Međutim, ako se previše zaliva, koren će joj istruliti, a biljka će propasti.

Ova žbunasta biljka sadi se s proleća i u jesen. Može se odgajiti iz semena, ali je popularnije razmnožavanje uz pomoć reznica. Najviše izgleda za uspeh imaćete ako grančice uzmete u jesen, kada s biljke otpadne lišće. Ovakvo razmnožavanje moguće je i dok hortenzija raste i cveta, posebno u junu i julu. Reznice se mogu uzeti iz sredine stabljike ili s njenog vrha. Dovoljna vam je grančica duga 10 do 15 centimetara. Nove biljke se mnogo uspešnije razvijaju iz drvenaste nego iz zelene biljke.

Ako uzmete isečak sa sredine stabljike, on treba da ima dva članka. Oštrim nožem isecite grančicu odmah ispod donjeg i iznad gornjeg članka. Iz donjeg će se razviti koren, a iz gornjeg listovi. Ako sečete vrh stabljike, odsecite je odmah ispod prvog članka. Na vrhu ostavite samo dva-tri listića, a sve velike listove odsecite. Reznicu možete da ožilite ako je stavite u vodu ili je posadite u saksiju. U saksiju stavite mešavinu od tri dela zemlje, jednog dela treseta i jednog dela đubriva i reznicu ostavite da viri samo dva centimetra iz zemlje.

Reznice treba zalivati, ali ne previše. Ako lišće pocrni, znači da ste preterali, dok će lišće biljke kojoj nedostaje voda biti uvelo i braon boje. Ukoliko reznice sadite u jesen, dovoljno će ih zaliti kiša. Treba samo da pazite da se ne smrznu. Najbolje je da ih zaštitite staklenom teglom. Ova biljka cveta samo na krajevima novoizraslih stabljika. Precvetale cvasti iskidajte da je ne bi gušile. Ako hortenzija postane prevelika, u jesen ili s proleća može se saseći skoro do korena, pošto će novi izdanci uskoro izrasti i rascvetati se.

Cvetovi hortenzije imaju sposobnost da menjaju boju. Na kiselom zemljištu cvetovi će biti plavi, a na alkalnom ružičasti. Možete i sami da utičete na njihovu boju. Cvetovi će poplaveti ako zemljištu dodate aluminijum-sulfat, a ako biljku zalivate krečnim rastvorom, biće ružičasti. Kada cvet ostari i počne da se suši, dobija zelenkastu boju. Tada ga možete ubrati i osušiti kako biste dobili bukete kojima ćete zimi ulepšati dom.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com