Kineski istraživački tim otkrio je molekularni mehanizam koji reguliše sadržaj vitamina E i glukozinolata u uljanoj repici, piše Sinhua.
Vitamin E je ključni nutrijent za rast i razvoj ljudi i životinja. Ima vitalnu ulogu u jačanju imunog sistema, usporavanju procesa starenja i prevenciji raka, kao i mnogim drugim funkcijama.
Istraživački tim Instituta za istraživanje uljanih kultura pri Kineskoj akademiji poljoprivrednih nauka koristio je analizu asocijacije na nivou genoma kako bi identifikovao glavni efekat, označen kao QTL-qVE.C02, koji je povezan sa sadržajem vitamina E u populaciji uljane repice (Brassica napus).
Kroz procese genetičke komplementacije i ciljane mutageneze, istraživači su uspešno klonirali ciljni gen efekta QTL-qVE.C02, označen kao BnaC02.VTE4, i identifikovali tačkastu mutaciju koja je direktan uzrok razlika u sadržaju vitamina E i glukozinolata u uljanoj repici.
Tim je takođe kombinovao različite analize kako bi objasnio konkurentni odnos između biosintetskih puteva vitamina E i glukozinolata, otkrivajući molekularni mehanizam kojim gen BnaC02.VTE4 pozitivno reguliše nivo vitamina E, dok istovremeno smanjuje nivo glukozinolata u uljanoj repici.
Prema rečima istraživača, njihova studija može doprineti selekciji sorti uljane repice sa visokim sadržajem vitamina E i niskim sadržajem glukozinolata.
Studija je objavljena u časopisu Biotehnologija biljaka (Plant Biotechnology Journal).
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com