Brod Titanik je svoju misiju neslavno završio potapanjem, a njegova replika, čija je gradnja započela u Kini, sigurno neće doživeti takvu tragičnu sudbinu jer – neće ni zaploviti.
U provinciji Sečuan, 1.200 kilometara od mora, kao deo zabavnog parka niče kopija plovila koje je pre 104 godine na prvom putovanju u smrt odvelo 1.500 ljudi. Kada bude završen, brod će biti dugačak 269 metara, širok 28 metara i obilovaće zabavnim sadržajima poput balske sale, pozorišta, bazena i soba za smeštaj gostiju.
Posetiocima će uz pomoć savremenih digitalnih tehnologija biti omogućeno da osete udar u santu leda.
Projekat realizuje najveća kineska kompanija za brodogradnju, a trebalo bi da bude završen tokom sledeće godine i da košta oko 160 miliona dolara. Deo novca obezbedila je država čiji je cilj da ovom budućom turističkom atrakcijom podstakne razvoj turizma i ekonomije te regije.
Međutim, nisu svi ovu ideju dočekali sa oduševljenjem, pa su se, ne samo iz Kine, čule i reči kritike kako investitor želi da zaradi na katastrofi iz 1912. godine.
Pripreme za izgradnju trajale su godinama, tokom kojih su investitori najviše vremena potrošili na prikupljanje delova originalnog nacrta rasutog u rukama kolekcionara širom sveta.
Ovo nije jedini pokušaj da se napravi kopija potonulog broda. Australijski tajkun Klajv Palmer obelodanio je pre četiri godine da počinje da pravi „Titanik dva“, ali je gradnja prekinuta iz nepoznatih razloga, najverovatnije zbog, kako se spekuliše, nedostatka novca. Slične namere imao je i jedan južnoafrički biznismen čiji se planovi takođe nikada nisu ostvarili.
Britanski putnički brod Titanik, najveći tog vremena, koji je plovio od Sautemptona do Njujorka, nasukao sa na ledenu santu na prvom putovanju i potonuo. Od 2.224 putnika i članova posade, spasa nije bilo za njih 1.500, što je jedna od najvećih mirnodopskih katastrofa na moru u istoriji.
(Ankica Marinković, Politika)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com