Klimatske promene slabe talase ekstremne hladnoće

Zajednička studija kineskih i američkih istraživača otkrila je da klimatske promene izazvane ljudskim delovanjem smanjuju intenzitet ekstremno hladnih talasa, piše Sinhua.

Studija, objavljena u časopisu Nauka o klomi i atmosferi (Climate and Atmospheric Science), sprovedena je od strane istraživača sa Instituta za atmosfersku fiziku pri Kineskoj akademiji nauka, Kineske akademije meteoroloških nauka i Univerziteta u Olbaniju – Državnog univerziteta Njujorka.

Istraživanje se fokusiralo na snažan hladni talas koji je pogodio istočnu Kinu u decembru 2023. godine. Utvrđeno je da su neobični obrasci atmosferske cirkulacije bili glavni uzročnici ovog događaja, doprinoseći sa 83 odsto njegovom intenzitetu. Istovremeno, efekat zagrevanja usled klimatskih promena smanjio je njegov intenzitet za do 22 odsto.

„Naši nalazi potvrđuju da klimatske promene izazvane ljudskim delovanjem zapravo slabe ekstremno hladne događaje“, rekao je profesor Ćijen Čeng sa Instituta za atmosfersku fiziku.

Studija pokazuje da je antropogeno zagrevanje smanjilo verovatnoću i intenzitet hladnih talasa sličnih onom iz 2023. godine za više od 92 odsto odnosno 1,9 stepeni Celzijusa. Predviđa se da će takvi događaji postati još ređi i blaži do kraja veka, sa smanjenjem učestalosti za 95 odsto i intenziteta za više od 2 stepena Celzijusa u scenariju srednjih emisija.

Međutim, studija takođe naglašava da ekstremni hladni događaji neće potpuno nestati.

„Ako se postigne ugljenična neutralnost i globalno zagrevanje stabilizuje na 1,5 stepeni Celzijusa, i dalje bismo mogli da vidimo hladne ekstreme slične današnjim“, rekao je Ćijen. „To znači da društva moraju ostati pripremljena za iznenadne hladne talase, čak i ako se postigne cilj od 1,5 stepeni iz Pariskog sporazuma“, dodao je.

Nalazi istraživanja ističu potrebu za adaptivnim strategijama kako bi se ublažili uticaji ekstremnih hladnih događaja, dodao je Ćijen.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com