Kombinacija katastrofa – udar asterioida praćen velikim vuklanskim erupcijama na drugom kraju planete – dovela je do istrebljenja dinosaurusa i drugih stvorenja pre 66 miliona godina, tvrde naučnici.
Naučnici su saopštili da su sa novom preciznošću odredili okvirne datume tih katastrofa. Asteroid prečnika 10 kilometara udario je Jukatan, dok su u Indiji počele vuklanske erupcije. Te dve katastrofe dovele su do toga da prašina, pepeo i otrovna isparenja odu u vazduh, promene klimu i ubiju oko 75 procenata svih vrsta na Zemlji.
Naučnici kažu da je do udara asteroida došlo pre oko 66,04 miliona godina, plus-minus 30.000 godina.
Erupcije u regionu Dekan već su postojale, ali su bile manjeg intenziteta, međutim, posle udara asteroida, došlo je do njihovog intenziviranja.
Stručnjaci su procenili da je do intenziviranja došlo 50.000 godina od udara, piše Rojters.
„Uz dozvoljenu grešku, do njih je došlo istovremeno“, rekao je vulkanolog Lojk Vanderklisen sa filadelfijskog univerziteta Dreksel.
„Ova dva procesa zajedno dovela su do istrebljenja“, dodao je geolog Pol Rene koji je bio vođa studije objavljene u žurnalu Science.
Naučnici već 35 godina vode raspravu na temu koja je od ove dve katastrofe dovela do istrebjenja vrsta.
„Sada je vreme da se prestane sa time. Očigledno je da su se obe katastrofe dogodile istovremeno i da su obe doprinele“, kaže Rene.
„Asteroid veličine Menhetna koji udara Zemlju je dovoljno traumatičan događaj. Ali su posle njega usledile najveće vuklanske erupcije koje je Zemlja videla za 60 miliona godina. Posle njih, imali smo 4000 vekova promene klime, povećanja kiselosti okeana i kiselih kiša“, dodao je Vanderklisen.
Erupcije u Dekanu trajale su 420.000 godina posle asteroida i izbacile dovoljno lave da prekrije SAD slojem od 180 metara.
„Mi ljudi ne bismo ni postojali da dinosaurusi nisu istrebljeni“, kaže geofizičar Mark Ričards.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com