Kralj svih vozova

Legendarni Orijent ekspres, zapravo 20 njegovih luksuznih vagona, koji se trenutno nalaze u Švajcarskoj, prodaju se za po 50.000 švajcarskih franaka. Zasad je samo četvoro kupaca spremno da plati visoku cenu ovog kralja među svim vozovima.

Važnije od velikih vrednosti predmeta koji se nalaze u Orijent ekspresu jesu, kako se čini, njegova istorija i legende u vezi sa tim. Prvi Orijent ekspres krenuo je iz Pariza za Bukurešt 4. oktobra 1883. godine. Putnici su bili ruske princeze, američki milijarderi, grofovi, austrijske vojvode, istočnjački prinčevi, političari, poslovni ljudi, umetnici, intelektualci, pustolovi… Siromašnih u Orijent ekspresu nije bilo.

Ovaj voz bio je simbol otvorenih granica, luksuza i greha, političkih spletki i ljubavnih prevara, pa čak i ubistava. Od 1921. godine Orijent ekspres putuje i do Carigrada, pod nazivom Simplon ekspres. Vagoni su tada bili kraljevski ukrašeni stotinama kilograma blistavog mesinga. Podove u kupatilima krasili su umetnički mozaici, a unutrašnjost je prikazivala islikane krajolike, istorijske ličnosti…

Putnici Orijent ekspresa nisu bili obični smrtnici, jer su ta putovanja bila svojevrsna krstarenja do novog braka, posla, drugačijeg života. Pili su samo arhivska vina, oblačili se u najlepše toalete, spavali samo u svilenim posteljinama. Upravo zbog toga što su usput noćili u poznatim gradovima, s vremenom su sagrađeni najbolji hoteli duž pruge. Ovim vozom putovala je i čuvena Agata Kristi, koja je tako došla na ideju za svoju priču „Ubistvo u Orijent ekspresu“. Pored filmova sa istim naslovom, o kralju svih vozova bilo je reči u šest filmova i 19 knjiga, a tridesetih godina prošlog veka dobio je i svoju pesmu. U to vreme, prolazio je i kroz Beograd.

Orijent ekspres je kasnije putovao od Londona do Venecije, 1.800 kilometara za 32 sata, sa tri vagon restorana, jednim vagon pijano barom i 11 putničkih vagona. Njime je putovalo tačno 176 putnika koji su u vozu mogli da kupuju čak i odeću. Magazin Orijent ekspresa, časopis za umetnost i putovanja, bio je samo dodatak izuzetnom uživanju koje je pružao ovaj voz. Farmerke su oduvek bile zabranjene u Orijent ekspresu. Prave gastronomske poslastice bile su velika privilegija za odabrane putnike.

Međutim, bez obzira na sve pogodnosti koje je kralj vozova obezbeđivao bogatašima širom Evrope, od njegovog prvog putovanja među viđenijim ljudima u opticaju je bila velika dilema: koji je voz najbolji na svetu? Al Andaluz ekspreso, koji svoje putovanje počinje u Sevilji, a završava u Malagi, ozbiljno je ugrozio primat Orijent ekspresa. Posebna pogodnost ovog voza bile su kabine za tuširanje, najbolja vina i izuzetno luksuzno opremljeni vagoni. Sa tim se verovatno ne bi složili oni koji su dvadesetih godina prošlog veka, putujući Orijent ekspresom kroz Bugarsku, imali sreću da ih vozi nesvakidašnji mašinovođa. Kralj Boris III, fanatični zaljubljenik u železnicu, često je neočekivano otimao kormilo lokomotive i strasno tutnjao prugom brzinom od neverovatnih 90 kilometara na sat!

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com