Legija stranaca: Puno se pije, malo plaća i teško upada

Legija stranaca tj. La Légion étrangère, oduvek fascinira i zvuči kao moćna vojska kojoj se pridružuju samo najodvažniji. Ali, bez obzira koliko znali o njoj, mnogi ne znaju ove činjenice:

1. Legionarima se usađuje stav ‘borba do smrti’ i predaja nije opcija

U aprilu 1863. godine, u borbi između francuske Legije stranaca i meksičke vojske, legionari su pokazali koliko su odvažni i korisni. Iako ih je bilo svega 65 muškaraca, legionari su se borili protiv 3.000 vojnika u bici kod Kamarona. Uprkos gotovo nikakvim šansama, mala patrola legionara meksičkoj vojski nanela je velike gubitke, celo vreme odbijajući da se preda. I ne samo to, nego su oni više puta pitali veliku vojsku hoće li se ona predati.

Na kraju je petorica muškaraca sposobnih za borbu ostala zatvorena na imanju, pa su se branili bajonetama do poslednjeg daha. Kad su se predali, Meksikanci nisu mogli da veruju da su se borili protiv te šačice muškaraca, pa je jedan vojnik navodno izjavio: „Ovo nisu muškarci! To su demoni!“ Ta bitka se obeležava i danas, a drvena ruka njihovog ubijenog kapetana Danjoua i dalje je najvrednija stvar u muzeju legionara u Obanjeu.

2. Ranjeni legionari automatski dobivaju francusko državljanstvo

Iako vojske legionara dolaze iz 138 različitih država, svi mogu da postanu građani Francuske. Naime, nakon časnog služenja barem tri godine, mogu da predaju zahtev za državljanstvo, a ako budu ranjeni na bojištu, mogu da dobiju državljanstvo putem odredbe nazvane ‘Français par le sang versé’, tj. ‘Francuz po prolivenoj krvi’, što je francuska vlada počela da dozvoljava 1999. godine.

3. Više od 35.000 stranaca ubijeno je u akcijama dok su služili Legiji

Tokom istorije se na francusku Legiju stranaca – i njihove borce – gledalo kao na potrošnu robu. Stranci koji su se pridruživali (i dalje to čine), prihvatali su mogućnost smrti u dalekoj zemlji u zamenu za novi život sa nekim smislom. Besmisleno žrtvovanje vremenom je postalo svojevrsnom vrlinom koju nema potrebe ni pokušavati da razumemo. Najbolje je to objasnio stari legionar Vilijam Langvajh: „Vreme nije bitno. Mi smo zvezdana prašina. Nismo ništa. Bez obzira umrete li sa 15 ili 79 godina, za hiljada godina to će biti potpuno nebitno. Dakle, od*ebite sa svojim brigama o ratu“.

4. Legija je nekad prihvaćala sve – pogotovo kriminalce i neprilagođene – bez ikakvih dodatnih pitanja, ali danas prolaze test 

Od osnivanja, 1831. godine, Legija je postala utočište za sve sa problematičnom prošlosti. Muškarci sa policijskim dosijema ili dezerteri iz drugih vojski mogli su da dođu i da se pridružite, bez da ih iko išta pita. Dobili bi novi identitet i mogli su da započnu novi život. Iako i dalje primaju dezertere i osobe optužene za manje prekršaje, više nije tako lako moglo da im se pridruži kao nekad. Prilikom regrutacije, muškarci moraju da prođu psihička, fizička i intelektualna testiranja, pre nego što počnu sa ikakvim treningom. Kasnije se proverava kolika je njihova motivacija, kako bi razotkrili one koji nemaju dovoljnu volju da uspeju u vojsci.

Iako danas nije nužno da čovek beži od svoje istorije u trenutku kada odluči da se pridruži Legiji, svi novi legionari gube stari identitet i dobijaju novi, koji moraju da zadrže najmanje godinu dana tokom služenja vojske. „Legionari počinju novi život kad se pridruže. Svakom od njih dozvoljeno je da njihova prošlost ostane tajna“, objasnio je legionarski kapetan Mičel.

5. Plata, naknade i dodaci su užasni

Prilikom regrutovanja, legionari bi mogli komotno da objave poster američkih marinaca na kojem piše: ‘Ne obećavamo vam vrt pun ruža’. Naime, plata je užasna, kao i ostale naknade i dodaci, alia izgleda da to nikome ne smeta, piše Business Insider.

Uprkos obećanju vrlo grubog života i mogućnosti slanja u borbi bilo gde na svetu, i dalje se hiljade muškaraca prijavljuje svake godine. Legionari mogu da očekuju ​​da će ih poslati da čuvaju neka područja ili da ih bace u žar borbe. Trenutno tako borave u Avganistanu i Maliju. Početna plata im je oko 1.450 dolara i nema povišica prvih nekoliko godina. A da je reč o maloj svoti dovoljno govori poređenje sa najnižom platom američkog vojnika, koja iznosi 1.546 dolara, a koja automatski prelazi na 1.733 dolara nakon šest meseci. Jedini veliki bonus u Legiji mogu da nađu ljubitelji pića, jer uvek ima više nego dovoljno alkohola. Čak i u ratnim zonama, legionari piju u slobodno vreme i poznati su po tome da mogu da popiju toliko da bi postideli i neke ‘poštene alkoholičare’.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com