Ovog puta moramo da obeshrabrimo ljubitelje cveća, jer teško će sami proizvesti azaleju. Ipak, odmah da kažemo da će veliki uspeh biti ako uspeju da očuvaju azaleju više godina u stanu pošto to zahteva dosta nege i angažovanja oko ove biljke.
Inače, ciklus proizvodnje od reznice do cveta azaleje traje pune tri godine. Kada neko kupuje cveće za svoj stan, treba da se opredeli za biljke koje su u pupoljku, to jest, početnoj fazi rascvetavanja. Pravo je uživanje gledati kako se bokor azaleje iz dana u dan obasipa cvetovima, da bi na kraju cvetovi prekrili celu biljku i bili nezamenljivi živi buket cveća u vašem stanu.
Azaleja ne voli preteranu toplotu, jer tada brzo precvetava i živi znatno kraće u svoj svojoj lepoti. Zato u stanu treba za nju odrediti zračnije mesto s najvišom temperaturom oko 20 stepeni. Važno je i da do nje ne dopire direktna sunčeva svetlost, ali da je prostorija dovoljno svetla. Ako su uslovi u stanu drugačiji i temperatura viša, biljci treba pomoći da tokom dana izgubi što je moguće manje vlage. Treba kupiti ukrasnu saksiju čiji je prečnik za pet do šest centimetara veći od prečnika saksije u kojoj je azaleja. Na dno ove saksije treba staviti sloj tresetne zemlje, pa postaviti saksiju s azalejom. U prazan prostor između dve saksije treba sa svih strana pažljivo i ravnomerno nasuti treset i dobro ga zaliti. Zbog svakodnevnog zalivanja biljka će ostati znatno svežija, jer će je sloj treseta štititi od preteranog zagrevanja same saksije, čime će se znatno smanjiti i isparavanje.
Azaleju treba svakodnevno zalivati, skidati precvetale cvetove i što češće vlažiti finim raspršivačem preko listova. Njoj to neobično godi, zato vam ne sme biti teško da je svaki dan odnesete u kupatilo i poprskate vodom. Naravno, voda ne sme biti hladna, već ustajala. Kišnica i otopljeni sneg idealni su za prskanje azaleje. Jednom nedeljno biljku treba prihranjivati tečnim đubrivom. Ako je budete pravilno negovali, azaleja će cvetati dugo i imati brojne cvetove.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com