Kosti Jozefa Mengelea, nemačkog doktora koji je izvodio jezive eksperimente nad hiljadama Jevreja u Aušvicu, dugo su stajale neidentifikovane u plavoj plastičnoj kesi na Medicinskom institutu u Sao Paulu u Brazilu. Mengeleova lobanja danas se izučava na časovima forenzičke medicine u tom gradu.
Doktor Danijel Romero Munjoz, čiji tim je 1985. godine identifikovao Mengeleove ostatke, shvatio je da se kosti ozloglašenog nacističkog doktora mogu iskoristiti i u nastavi.
Odeljenje pravne medicine na Medicinskom fakultetu u Sao Paulu dobilo je pre nekoliko meseci dozvolu da ih koristi, tako da studenti danas izučavaju Mengeleove ostatke i povezuju ih sa životnom pričom čoveka koga su zvali i „Anđeo smrti“, prenosi N1.
„Kosti će studentima biti od pomoći da nauče kako da ispitaju ostatke i povežu ih sa informacijama o određenoj osobi“, rekao je Munjoz.
Mengele je umro 1979. godine u Brazilu udavivši se posle moždanog udara. Njegov život u bekstvu i misterija koja ga je pratila deo su onoga što se izučava na fakultetu u Brazilu.
„Na primer, pregledajući Mengeleove ostatke, uočili smo prelom leve strane karlice. Informacije pronađene u njegovom vojnom kartonu pokazuju da je polomio karlicu u nesreći na motociklu u Aušvicu“, rekao je Munjoz.
Držeći u ruci lobanju nacističkog lekara, naučnik je pokazao na malu rupu na levoj jagodičnoj koristi, za koju kaže da je rezultat dugoročnog sinuzitisa.
Mengele je posle Drugog svetskog rata pobegao u Argentinu i u Buenos Airesu živeo čitavu deceniju. Posle hapšenje Adolfa Ajhmana u tom gradu preselio se u Paragvaj, a 1960. stigao je u Sao Paulo, gde su ga primili nemački par Volfram i Lizolet Bosert i porodica mađarskih imigranata.
Umro je plivajući u moru u primorskom mestu Bertioga. Bosertovi su ga sahranili pod lažnim imenom Volfganga Gerharda u predgrađu Sao Paula. Nekoliko godina kasnije, nemačke službe bezbednosti presrele su pismo koje su Bosertovi slali Mengelovoj porodici.
Njegovo telo je ekshumirano 1985. godine, a timovi iz Nemačke, Izraela, SAD i Brazila potvrdili su da ostaci pripadaju Jozefu Mengelu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com