Mrtvo more je najslanije more na svetu; njemu nema premca. Na njegovoj površini možete plutati bez ikakvog straha da ćete se udaviti. Takođe je poznato i po svojim lekovitim svojstvima. Nalazi se i na izraelskoj i na jordanskoj strani, zbog čega je i veoma privlačno za turiste.
Međutim, utvrđeno je da najniža tačka na našoj planeti sve više tone. Najnovija izraelska studija pokazala je da će nivo Mrtvog mora nastaviti da opada oko jedan metar godišnje, da će okolna jezerca nestati, zemljište propasti i divlje životinje i vegetacija biti uništeni do 2050. godine – sve to ako nivo nastavi da opada sadašnjim tempom. Mesto na kom je pre dve decenije bila tačka dodira zemlje i mora danas je udaljeno od vode više od pola kilometra – to je najbolja ilustracija koja govori o ozbiljnosti situacije.
Zbog pustinjskog okruženja, isparavanje vode je veoma veliko, a jedini izvor sveže vode je, uz nekoliko pritoka, reka Jordan, koja se u more uliva sa severa. Međutim, poslednjih decenija i Izrael i Jordan su vodom iz te reke navodnjavali velike površine poljoprivrednog zemljišta, koristili je za industriju i potrebe domaćinstava, uskraćujući na taj način dotok Mrtvom moru. Petogodišnja suša je još više pogoršala nevolje mora. Oba naroda imaju i svoje ime za ovo more. Arapi ga zovu Bahr Lut – Lotovo more, po Lotu, Avramovom sinovcu, koji je po biblijskom predanju živeo u obližnjoj Sodomi. Izraelci ga pak zovu Jam hamelah – More soli.
Zbog velikog saliniteta, u ovom moru nema životinja, ali ni biljaka. Riba koju sa sobom donese reka Jordan vrlo brzo ugine u negostoljubivom okruženju.
Mrtvo more može se spasti samo uz veliki napor i velika ulaganja. Radi obezbeđenja budućnosti mora, inženjeri moraju da naprave nove mostove i puteve koji vode do njegovih obala. Raniji planovi da se iskoristi razlika u nivou Mrtvog mora i Crvenog mora kako bi se izgradio kanal između njih takođe bi mogao da doprinese rešavanju problema. Postoji i ideja da se Mrtvo more stavi pod zaštitu Ujedinjenih nacija i napravi plan za njegovo spasavanje. Ipak, sve te napore već više od tri godine ometaju izraelsko-palestinski sukobi, ali i politička klima u kojoj nema šansi za bilo kakav dugoročni projekat.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com