Naučnici sa MIT Univerziteta, stvorili su svetleću biljku i nazvalu je “Plant Nanobionics”. Inženjeri i naučnici sa MIT-a, ugradili su nanočestice u lišće biljke, što je dovelo do toga da daju prigušeno svetlo neprekidno tri i po sata!
Njihov je sledeći cilj stvoriti biljke koje će dovoljno da svetle da bi mogle na primer da osvetljavaju radni prostor ili dio kuće, prenose mediji u regionu.
– Naša vizija je napraviti biljke koje će funkcionisati kao stona svetiljka – svetiljka koju ne morate priključiti. Svetlost koju pokreće metabolizam same biljke – izjavio je Majkl Strano, profesor hemijskog inženjeringa na MIT Univerziteta i autor nedavno objavljenog istraživanja o nanobionici biljaka.
Prethodni napori istraživača bili su da naprave biljku koja može otkriti eksplozive i prijaviti informacije pametnom uređaju, kao i biljke koje mogu pratiti uslove suše. Ipak ovaj tim naučnika se opredelio za osvetljenje, koje čini oko 20 posto svetske potrošnje energije.
Sa ovim njihovim istraživanjem i inovacijom bioluminiscentne biljke znatno bi smanjile emisije CO2 u atmosferi planete kada bi se koristile.
Stručnjaci se nadaju će uspeti u bliskoj budućnosti da pretvore drveće u izvore svetlosti i da stvore setleće biljke koje će sijati dokle god biljke budu organski žive.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com