Neverovatno moćan simbol: Ovo je razlog zašto lekari nose bele mantile

Da li ste se ikada zapitali zašto lekari nose bele mantile? Mnogi bi, na prvu, rekli da je jednostavno higijenski. Ali, beli mantil je simbol simbol profesionalizma, poverenja i lečenja. ….

Naime, beli mantil jeste povezan sa čistoćom, ali i naučnom strogošću i medicinskim autoritetom. Ali kako je beli mantil postao standardna odeća za doktore? A šta to znači za pacijente i studente medicine?

Istorija belog mantila

Kako prenosi zanimljivostdana.com, beli mantil nije uvek bio poželjan izbor za lekare. U stvari, sve do kasnog 19. veka, lekari su nosili crninu, slično kao sveštenici i drugi članovi sveštenstva. Crna se smatrala formalnom, svečanom i prikladnom za ozbiljne i često fatalne medicinske susrete. Lekari su takođe nosili crninu kako bi sakrili mrlje i prljavštinu od svog rada, jer higijena i sanitarni uslovi nisu bili prioritet u to vreme.

Međutim, stvari su se promenile kasnih 1800-ih, kada su otkrića teorije klica i antiseptičke hirurgije revolucionisala medicinu. Lekari su shvatili da su čistoća i sterilnost neophodni za sprečavanje infekcija i poboljšanje ishoda. Takođe su želeli da se razlikuju od nadrilekaraca i šarlatana koji su nudili sumnjive lekove i tretmane. Tako su usvojili beli mantil kao znak naučnog znanja, čistoće i uglednosti.

Beli mantil je takođe postao popularan od strane umetnosti i medija. Jedna od najuticajnijih slika bila je “The Agnew Clinic” Tomasa Ikinsa, koja prikazuje hirurga iz Filadelfije i njegove pomoćnike u belim mantilima dok su obavljali operaciju1889 Slika je bila u suprotnosti sa Eakinsovim ranijim radom „The Gross Clinic“, koji pokazao doktore u crnoj odeći 1875. Beli mantil se takođe pojavljivao u romanima, časopisima i filmovima, ojačavajući svoj imidž kao standardne uniforme za lekare.

Značenje belog mantila

Beli mantil je više od komada odeće. Takođe je simbol odnosa lekara i pacijenta, medicinske profesije i medicinskog obrazovanja. Beli mantil ima različita značenja za različite grupe ljudi:

Doktori nose bele uniforme da bi pokazali svoju profesionalnost, kompetentnost, poverenje i poštovanje prema pacijentima. Bela boja takođe može pomoći doktorima da se istaknu u okruženju koje je često prepuno drugih boja, kao što su boje opreme, lekova, zavoja i drugih materijala.

Beli lekarski mantil (unifroma) omogućava lako održavanje i čišćenje uniformi, jer se na beloj boji lako vide prljavština, krv i druge mrlje, koje se mogu ukloniti pranjem na visokoj temperaturi i korišćenjem izbeljivača.

Za pacijente, beli mantil može da inspiriše poverenje, samopouzdanje i udobnost. Istraživanja su pokazala da pacijenti više vole doktore koji nose bele mantile, posebno starije pacijente i one koji su teško bolesni. Pacijenti takođe doživljavaju lekare koji nose bele mantile kao kompetentnije, profesionalnije i autoritativnije.

Međutim, neki pacijenti takođe mogu da se osećaju zastrašeno, uznemireno ili otuđeno belim mantilom, posebno mlađi pacijenti i oni koji pripadaju različitim kulturnim sredinama.Zbog toga, lekari treba da budu osetljivi i poštuju sklonosti i očekivanja svojih pacijenata kada nose beli mantil.

Za lekare, beli mantil može predstavljati njihov identitet, ulogu i odgovornost. Lekari nose beli mantil kao znak časti, znak odlikovanja i podsećanje na svoju dužnost. Beli mantil takođe pomaže lekarima da održe profesionalno držanje, samouveren stav i odnos poštovanja sa svojim pacijentima i kolegama.

Beli mantil lekarski može poboljšati koncentraciju, pažnju, pamćenje i učenje kod doktora, jer im pomaže da se fokusiraju na bitne informacije i detalje. Bela boja takođe može smanjiti stres, anksioznost, depresiju i umor kod doktora, jer im pruža osećaj smirenosti, ravnoteže i harmonije.

Sa druge strane, beli doktorski mantil (unifroma) može imati i negativne psihološke efekte na doktore i pacijente. Doktorski mantil može izazvati dosadu, monotoniju, apatiju i nedostatak kreativnosti kod doktora, jer im nedostaje stimulacija i raznolikost u njihovom radnom okruženju. Bela boja takođe može pojačati strah, nervozu, paniku i bol kod pacijenata, jer im podseća na bolest, smrt, bolnicu i operaciju.

Međutim, lekari takođe moraju da budu svesni potencijalnih nedostataka belog mantila, kao što su širenje klica, stvaranje barijera i izazivanje stresa. Zbog toga, lekari treba da svoje bele mantile održavaju čistim, otvorenim i odgovarajućim za situaciju.

Za studente medicine, beli mantil može da označi njihovu tranziciju, težnju i posvećenost. Studenti medicine dobijaju svoje bele mantile tokom ceremonije belog mantila, koja je obred prelaza za ulazak u medicinsku profesiju. Ceremoniju je kreirala Fondacija Arnold P. Gold 1993. godine, a sada je praktikuje većina medicinskih škola širom sveta.

Tokom ceremonije, na ramena svakog učenika stavlja se beli mantil, a često se recituje Hipokratova zakletva, što označava njihov ulazak u medicinsku profesiju. Beli mantil takođe simbolizuje učenje, rast i razvoj učenika kao budućih lekara.

Međutim, studenti medicine takođe treba da budu svesni izazova i očekivanja koja dolaze sa belim mantilom, kao što je balansiranje između akademske nauke, etike i emocija. Zbog toga studenti medicine moraju da nose svoje bele mantile sa poniznošću, radoznalošću i integritetom.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com