Novih 1.835 mesta za vrtiće, obezbeđenje adekvatnog prostora za Sportsku gimnaziju i Biološki fakulteti, rešenja su koja će doneti nova mreža škola u Beogradu.
To je zajednički projekat Ministarstva prosvete i Grada racionalizacije školskog prostora, koju su predstavili ministar prosvete Mladen Šarčević i gradonačelnik Siniša Mali.
Racionalizacijom školskog prostora, odnosno prenamenom pojedinih škola i delova škola u obdaništa, dobiće se 1.835 novih mesta za decu predškolskog uzrasta, a očekuje se da realizacija projekta počne ove godine.
Tako će se u vrtićima na Novom Beorgadu otvoriti novih 350 mesta, u Zemunu 700, na Savskom vencu 200, na Zvezdari 300, u Rakovici 210 i na Paliluli 75.
Predviđeno je da se pojedine osnovne i srednje škole pripoje drugima, poput zemunske osmogodišnje „Sutjeska“, koja će postati izdvojeno odeljenje OŠ „Gornja varoš“, dok će đaci škole „Stari grad“ biti razmešteni u druge škole.
Predloženom racionalizacijom je predviđeno da se upravo u školu „Stari grad“ useli Sportska gimnazija, koja godinama pati od nedostatka prostora, a svoju zgradu konačno će dobiti i Biološki fakultet.
Kako je rekao ministar Šarčević, predloženi zaključci nisu i konačno rešenje, dodajući da je u medijima bilo netačnih informacija, te da će konačna odluka biti predstavljena javnosti.
„Ovo nije konačno rešenje, već prvi presek, jer pravimo i novi plan upisa u srednje škole“, rekao je Šarčević i dodao da je ovo korak ka rešavanju.
Prema njegovim rečima, radeći na optimizaciji škola, nadležni su pre svega vodili računa o interesima i bezbednosti dece.
Tako je predviđeno da se u pojedinim osnovnim školama u kojima ima dosta slobodnog prostora delovi adaptiraju i daju na raspolaganje predškolskim ustanovama.
Predviđeno je, na primer, da u četiri osnovne škole na Savskom vencu bude novih 200 mesta za vrtiće, jer će prizemlja škola „Stefan Nemanja“, „Vojvoda Mišić“, „Radojka Lakić“ i „Isidora Sekulić“ biti adaptirana za po dve vrtićke grupe.
Kada je reč o visokom obrazovanju, ministar je ukazao da će konačno biti rešen problem prostora Biološkog fakulteta, koji će se useliti u zgradu u Palmotićevoj, u kojoj se sada nalaze Zavod za urbanizam i Zavod za izgradnju grada.
On je dodao da dodatni prostor nedostaje Građevinskom fakultetu, Fakultetu za bezbednost, FON-u i ETF-u, te da će nadležni nastojati da reše i njihove probleme.
„Mreža škola je iz doba komunizma, potrebne su nam promene, da neke segmente razvijamo brže“, rekao je Šarčević navodeći da u Beogradu ima prostora da se sagleda kakvi su nam resursi, kako se ne bi tražio novac za izgradnju novih kapaciteta, dok su postojeći neiskorišćeni.
Mreža škola, na kojoj su Beorgad i resorno ministarstvo radili četiri meseca, dobar je primer i za druge lokalne samouprave, dodao je Šarčević.
Upitan o predviđenom spajanju Politehnike i nekoliko tehničkih škola sa Novog Beorgada, Šarčević je rekao da se u javnosti pitanje opstanka pojedinih škola pokreće iz bojazni ko će biti direktor i dodao da će u fokusu biti kvalitet obrazovanja i menadžmenta, a ne pitanje direktora.
„A o tome ko će, od dvoje direktora, ostati na toj funkciji odlučiću ja, dok vodim to ministarstvo“, rekao je Šarčević.
Gradonačelnik Siniša Mali istakao je da će adaptacijom prostora u pojedinim školama, koja će obezbediti nova mesta za vrtiće, grad uštedeti 15 miliona evra, koliko bi koštaala izgradnja nekoliko obdaništa.
Adaptacija će, kako je rekao, koštati između 250 i 300 miliona dinara.
„Za nas je ovo jedan od najvažnijih projekata, temeljno smo radili i sada imamo predlog da na efikasan način rešimo problem“, rekao je Mali i dodao da je trenutno na listi čekanja za vrtiće 5.000 dece.
Kako je rekao, prethodne vlasti nisu imale ni volje, želje ni hrabrosti da se bave ovim problemom.
Upitan o projektu „montažnih vrtića“, Mali je rekao da se radi na tome, ali da problem predstavljaju 12 lokacija, koje su utvrđene za izgradnju obdaništa, koje nisu imovinski-pravno rešene.
Šarčević: Traži se rešenje za nastavnike koji štrajkuju
Trojica nastavnika započeli su štrajk glađu ispred Vlade Srbije, zbog, kako kažu, nepravedno oduzetih licenci, a ministar prosvete kaže da se traži rešenje za njihov problem.
„Pozvali smo ih u Ministarstvo na razgovor. Pravna služba će sagledati njihove slučajeve“, rekao je ministar Mladen Šarčević novinarima u Beorgadu.
On je istakao, međutim, da takvih primera ima još, a da su oni nasleđeni iz prethodnog perioda.
„To su repovi koje smo zatekli. Nova zakonska rešenja drugačije će regulisati tu oblast“, pojasnio je ministar i dodao da će biti privremenog oduzimanja licenci, pa tek onda trajno.
Ministar je dodao da se ne sme zaboraviti i da se mora postavljati pitanje da li su nastavnici uradili ono za šta ih optužuju, jer se licenca po važećem zakonu gubi ako neko udari dete u školi.
„Nema potrebe da budemo blagonakloni prema nekome ko kaže da će da se samospali“, naglasio je ministar i dodao da prosvetni radnici stalno treba da imaju na umu šta ne smeju da čine.
Novi zakon koji će regulisati oblast izdavanja i oduzimanja licenci nastavnika za rad je, kako kaže, u proceduri i sada se uobličava pred javnu raspravu.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com