Jednog svežeg jutra u Silin Golu, u autonomnoj regiji Unutrašnja Mongolija na severu Kine, stočar Čimge ravnomerno raspoređuje mešavinu lucerke i kukuruza u jasle, kao osnovnu ishranu za svoju stoku tokom prolećnog moratorijuma na ispašu.
April je ključno vreme za klijanje trave širom regije, ali su mlade izdanci sa plitkim korenjem veoma osetljive na ranu ispašu. Kako bi se zaštitio ovaj krhki ekosistem, ogromne površine pašnjaka u Unutrašnjoj Mongoliji ušle su u period obustave ispaše.
U Silin Golu, zabrana ispaše je počela 1. aprila i trajaće 45 dana, piše Sinhua. Kako bi pomogle stočarima tokom ovog perioda, lokalne vlasti obezbeđuju subvenciju od 1,125 juana (oko 15,61 američkih centi) po jenom mu (približno 666,7 kvadratnih metara) kako bi nadoknadile troškove stočne hrane i podstakle poštovanje ove mere.
„Ranije bi naša stoka brzo pojela mlade izdanke tokom prolećne ispaše. Ovaj naučni pristup daje travnjacima šansu da porastu bujno i snažno“, rekao je Ćimge, koji upravlja sa više od 1.500 mu (100 hektara) pašnjaka i poseduje preko 20 grla stoke.
Prema rečima Gvoa Đingboa, zvaničnika iz Biroa za šumarstvo i pašnjake, očekuje se da će Sili Gol ove godine izdvojiti oko 250 miliona juana u vidu subvencija za zaštitu 220 miliona mu pašnjaka.
Kako bi se dodatno poboljšala efikasnost ove politike, Silin Gol je ove godine uveo „diferencirani moratorijum na ispašu“, prilagođen klimatskim i vegetacijskim uslovima različitih područja. To omogućava da se trajanje zabrane prilagodi lokalnim ekološkim potrebama.
Silin Gol je 2018. godine bio prvo područje u Unutrašnjoj Mongoliji koje je uvelo prolećni moratorijum na ispašu uz subvencije. Od prošle godine, ova politika je proširena na celu regiju.
„Nabavio sam razne vrste stočne hrane, uključujući lucerku, kukuruz, soju i mekinje, kako bih osigurao da moja stoka dobije dovoljno hranljivih materija tokom zabrane ispaše“ rekao je Đerenig, stočar iz grada Ordos, gde je 5.338,2 mu pašnjaka pod trodelnim moratorijumom na ispašu od 1. aprila.
Unutrašnja Mongolija, dom nekih od najpoznatijih kineskih pašnjaka, dugo se suočavala s izazovima kao što su dezertifikacija i salinizacija, usled prekomerne ispaše, suše i drugih faktora.
Zahvaljujući objedinjenim naporima — poput zabrane ispaše, podsticajnih politika za zaštitu pašnjaka i inicijativama usmerenim na obnovu degradirane vegetacije i zemljišta — regija je ostvarila značajan napredak u preokretanju ovog trenda.
Prema podacima, vegetacijska pokrivenost pašnjaka u Silin Golu dostigla je 48,48 procenata u poslednjih pet godina, što je povećanje od sedamprocenata u odnosu na prethodni petogodišnji period. U međuvremenu, u Hulun Buiru, vegetacijska pokrivenost pašnjaka dostigla je 76,38 procenata u 2024. godini, a prosečna visina trave je 36,78 centimetara, prenosi Sinhua.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com