Mnoge vrste divljači imaju mlade u aprilu; to su, na primer, lisica, vuk, šakal, divlja mačka, divlja svinja, medved, zec, kao i mnogi pripadnici porodice kuna. Većina mladunaca se u to vreme ne može videti bez posebnog napora. Razlog je to što oni na svet dolaze slepi, goli i gluvi – nesposobni su za život bez brige roditelja. Takođe, odgajaju se u posebnim nastambama.
Zato se u ovo doba godine mogu videti samo predstavnici zrelo rađajućih životinja, to jest onih čiji mladunci ne zavise u tolikoj meri od roditelja i ne dolaze na svet u posebnim nastambama, kao i oni koji mogu da trčkaraju ubrzo posle rođenja. Takvi su, na primer, zečevi, kojih zavisno od vremenskih prilika ima već i u martu. Od tog prvog legla zavisiće i ceo prirast zečeva za tu godinu. Prugasti divlji prasići dolaze na svet takođe u martu ili aprilu, i to na platformi od granja, lišća i trave koju im majka pripremi kako im ne bi bilo hladno. Mečići dolaze na svet tokom zime u brlogu. Kada u proleće izađu sa svojom mamom, već su prilično odrasli.
Među ovim malobrojnim mladuncima koji se mogu videti u rano proleće, mečiće i prasiće je bolje posmatrati izdaleka, i to sa sigurne osmatračnice pošto im majke nisu toliko slatke i druželjubive kao oni. Za razliku od vepra, koji napada jureći pravo i ne vraća se ako ne pogodi neprijatelja, krmača kojoj su ugroženi prasići uporno napada dok ne otera ili onesposobi napasnika. Posebna priča je i mečka koja brani svoje mladunce. O njenoj snazi i brzini ne treba ni govoriti.
Zato, ako želite da se bavite zoologijom i posmatrate životinje i izučavate njihovo ponašanje i navike, radite to sa bezbedne udaljenosti i uz pomoć dvogleda – tako je mnogo sigurnije; bar kada se radi o opasnijim životinjama. Zečeve i dalje možete posmatrati izbliza i bez opasnosti da će vas nečija brižna mama poterati u beg.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com