Na Afričkom kontinentu, južno od pustinje Sahare, u blizini reka, jezera i močvara živi nilski krokodil, najveći i najopasniji u Africi. Dugačak je od pet do pet i po metara, a težak oko 220 kilograma, mada su pronađeni i primerci teški 700 kilograma.
Nilski krokodil ima četiri kratke noge postavljene sa strane trupa, snažan rep i moćne čeljusti sa više od 60 oštrih zuba. Nozdrve, oči u uši nalaze se na gornjoj strani glave, tako da ovaj grabljivac može dugo da se krije u vodi čekajući žrtvu. Boja njegovog tela savršena je skrivanje – leđa su mu siva, tamnomaslinasta ili braon, a stomak mu je žućkast. Obično se kreće polako, gotovo vukući stomak po tlu, ali ume i da potrči. Kada napada, nakratko jurne brzinom i do 15 kilometara na sat. Pored toga, krokodil je i odličan plivač. Najčešće roni po nekoliko minuta, ali ako se sasvim umiri, može da zadrži dah i po dva sata.
Ovaj stanovnik Afrike je veliki proždrljivac. Iako najčešće jede ribu, veći primerci napašće sve što im se nađe na putu – zebre, mladunce nilskog konja, antilope, bivole, velike mačke, druge krokodile i ljude. Zabeleženi su čak i neuspešni napadi na slonove. Kada love ribu, krokodili se često udružuju, praveći telima polukrug u reci kako bi zaustavili jata riba prilikom seobe. Posle uspešnog lova, u gozbi prvi uživa najjači mužjak. Ako je plen krupniji, krokodili se okupe oko njega, snažno zagrizu, a zatim izvijaju svoje snažno telo kako bi otkinuli komade mesa sa žrtve. Ponekad se hrane i lešinama, ali izbegavaju trulo meso.
Ove zastrašujuće životinje su veoma brižni roditelji. Mužjak privlači pažnju svoje izabranice udarajući nogama i repom po vodi, duvajući kroz nozdrve i praveći buku. Krupniji primerci imaju više uspeha. Mladi koji dođu na svet i koji budu imali sreće živeće oko 70 godina, a možda i koju godinu duže.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com