Ekstremne vremenske prilike, kao što su poplave ili suše, mogu da najave ratove i da budu uvod i okidač za oružane sukobe, utvrdili su naučnici koji su istraživali istorijske spise iz Koreje.
Naučnici sa „Kjung Hi“ univerziteta u Seulu i američkog Kolumbija univerziteta, proučavali su vezu između ekstremnih vremenskih prilika i sukoba država na osnovu događaja tokom sedam vekova na Korejskom poluostrvu.
U istraživanju objavljenom u časopisu američke Akademije nauka navodi se da ekstremne vremenske prilike mogu da budu direktan uzrok ratnih sukoba, ali na asimetričan način. Nepogode, poput poplava ili suša u nekoj zemlji, češće dovode do toga da ona bude žrtva agresije, nego da sama pokrene neku vojnu kampanju, navode istraživači.
Kako dodaju, proučavali su period između 18. godine pre nove ere i 660. godine nove ere na osnovu najstarijeg pisanog dokumenta korejske istorije – „Samguk sagija“ ili „Istorije tri kraljevstva“.
Taj dokument napisan je na klasičnom kineskom jeziku, koji su koristili učeni ljudi u tadašnjoj Koreji. Obuhvata istoriju tri kraljevstva koja su u tom periodu postojala na Korejskom poluostrvu – Kogurjo, Pekče i Sila.
Analizirajući ekstremne vremenske prilike i sukobe tri kraljevstva, zabeležene u tom periodu, naučnici su utvrdili jaku uzročno-posledičnu vezu između vremena i ratova. Kako su utvrdili opasnost od ratnog sukoba dvostruko je rasla posle ili čak tokom ekstremnih vremenskih prilika u poređenju sa vremenom kada ih nije bilo.
Naučnici navode i da je manjak hrane, kao posledica vremenskih katastrofa, takođe jedan od glavnih razloga za ranjivost neke države i invazije koje zbog toga mogu da uslede.
Naučnici navode da su se na ovo istraživanje odlučili kako bi bacili dodatno svetlo na klimatske promene u savremenom svetu i kako bi one mogle da utiču na potencijalne odnose i sukobe među državama.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com