Obaveštajne agencije imaju plan za pravljenje računara koji čuvaju informacije unutar DNK i drugih organskih molekula, piše „Živa nauka“.
Inteligentne istraživačke projektne aktivnosti, grupa unutar američkog odseka koja razvija tehnologije za američke obaveštajne službe, najavila je planove za razvoj računara „tabletop“, koji mogu sačuvati i dohvatiti podatke iz velikih šarža polimera — termin koji se odnosi na široku paletu dugih molekula.
Polimeri mogu da čuvaju podatke u nizu pojedinih atoma ili skupina atoma.
Cilj projekta je pokušaj da se reši osnovni problem modernog doba: veliki i rastući troškovi čuvanja podataka.
Data centri širom sveta usisali su 416,2 teravat-sati električne energije u 2016. godini. To je oko 3 odsto globalnog potencijala, prema izveštaju „Indipendenta“, a čini 2 odsto globalnih emisija staklenih gasova.
Stručnjaci su izjavili da svet ne može podneti eksponencijalnu stopu rasta globalnog centra za obradu podataka.
Dokument iz 2016. godine u časopisu „Biomedicinsko međunarodno istraživanje“ utvrdio je da DNK može, prvenstveno, sačuvati gustinu informacija o računaru, zahtevati manje energije i preživeti višu i nižu temperaturu od konvencionalnih tvrdih diskova.
Autori tog rada su izvestili o uspesima prototipova DNK računara koji su koristili genetske molekule za dugoročno čuvanje i memoriju (RAM).
Ali niko još nije shvatio kako implementirati čuvanje podataka DNK na velikim sistemima.
Stručnjaci IARPA su izjavili kako će novi napori, pod nazivom „Skladištenje molekularnih informacija“, biti razbijeni u tri dela: dvogodišnji program koji će otkriti kako čuvati podatke u DNK ili druge molekule pri velikim brzinama, dvogodišnji program kako bi se utvrdilo preuzimanje tih podataka pri velikim brzinama i dvogodišnji napor za razvoj operativnog sistema koji može raditi na toj DNK, prenose mediji.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com