Pegavi lovac iz savane

U afričkim savanama živi više vrsta divljih mačaka. Jedna od manjih je serval. Ova mačka je vitka i dugonoga, a zadnje noge su joj duže od prednjih. Ima malu glavu i dug vrat. Serval može dostići težinu od 20 kilograma i dužinu od jednog metra. Rep mu je dug oko 40 centimetara.

Krzno ove mačke je žućkasto s crnim pegama i prugama. Ove šare razlikuju se kao otisci prstiju, jer ne postoje dva ista servala. Na donjem delu tela krzno je svetlije. U planinskim krajevima Afrike primećeni su i potpuno crni servali. Omiljena staništa ove mačke jesu područja s visokom travom i obiljem vode, a najbolja lovišta nalaze se u žbunju. Seerval je najbolji lovac među divljim mačkama. Polovina njegovih lovačkih pohoda završi se uspešno. Šareno krzno služi mu kao savršena kamuflaža u visokoj travi, a odličan sluh omogućava mu da čuje čak i plen koji se kreće ispod zemlje. Tada iskopa rupu i iz nje izvuče ulov. Snažni mišići pomažu mu da iznenada skoči na plen. Ume da pliva i vere se po drveću, ali to retko čini.

Serval se hrani sitnim životinjama. Lovi zečeve, veverice, zmije, guštere, pacove, žabe, insekte i ptice, a kada je u prilici, jede i domaću živinu. Ponekad ulovi čak i manju antilopu. Ova mačka je usamljenik. Jedan serval živi na teritoriji od desetak kvadratnih kilometara, a obeležava je urinom i tragovima kandži na drveću. Kada se brani, ponaša se kao i svaka mačka – izvije leđa u luk i reži.

Ove divlje mačke često žive uz ljudske naseobine i pare se s domaćim mačkama. Ovakva poludivlja životinja na svahiliju se naziva nunda. Prirodni neprijatelji servala su hijena, afrički divlji pas i leopard. Ipak, najveća opasnost preti mu od čoveka, koji ga lovi radi krzna. Da bi se sašila samo jedna bunda, treba ubiti 13 odraslih servala. Zbog toga u nekim krajevima Afrike ove životinje više nema, a severnoafrički serval nalazi se na listi ugroženih vrsta.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com