Pre 60 miliona godina živi svet naše planete izgledao je drugačije nego danas. Vekovi su prolazili, mnoge biljke i životinje su nestajale, ali su neke preživele do naših dana. Među njima je i ibis, ptica lepotica koja je oduvek mamila pažnju ljudi. Najstariji pomen ove ptice potiče čak od pre 5.000 godina.
Ibis živi širom sveta, u Severnoj, Centralnoj i Južnoj Americi, Africi, Australiji, Evropi i Aziji, a na Trinidadu i Tobagu smatraju ga nacionalnim simbolom. Ova ptica prepoznaje se po dugom i tankom kljunu povijenom nadole, s oštrim vrhom, i dugim nogama na kojima se nalaze male plovne kožice. Odlično leti i pliva. Živi u kolonijama kraj slane ili slatke vode i u močvarama.
Postoje 33 vrste ibisa. Najbrojniji su sjajni, a najlepši skerletni. Skerletni ibis živi u Centralnoj Americi i severnim delovima Južne Amerike. Njegovo perje je crvene boje, a ona potiče od hrane bogate karotenom. Ova ptica jede rakove, škampe, alge i vodene insekte. Skerletni ibis visok je nešto više od pola metra. Duge, crvene noge omogućavaju mu da hoda po blatu i močvarnom tlu, a uz pomoć dugog kljuna pronalazi hranu u mulju i plitkoj vodi. Kljun mu, pored toga, služi za samoodbranu, ali i za ulepšavanje, jer njime čisti i ispravlja perje.
Ibisi su druželjubivi. Putuju u jatima, a gnezde se na drveću, čije krošnje, prekrivene mnogobrojnim crvenim pticama, izgledaju kao da su se zapalile. Parovi ostaju zajedno celog života. Mužjak i ženka zajednički grade gnezda i odgajaju mladunce. Ženka skerletnog ibisa snese dva do tri tamnozelena jajeta išarana braonkastim žilicama. Posle tri nedelje, izlegu se goli mladunci, koji zatim dobijaju tamnobraon perje.
Ibisi su dugovečni. U zarobljeništvu žive oko 18 godina. Što je ptica starija, i njeno perje je jače obojeno.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com