Legendarni britanski muzičar Dejvid Bouvi umro je posle duže borbe sa rakom, javio je danas BBC.
„Dejvid Bouvi je danas preminuo u miru, okružen članovima svoje porodice, nakon hrabre 18-mesečne borbe sa rakom. Iako mnogi od vas dele njihovu bol, tražimo od vas da poštujete privatnost porodice u ovo teško vreme“, navodi se u saopštenju objavljenom na Bouvijevom zvaničnom nalogu na Tviteru.
Bouvi je pre samo nekoliko dana objavio svoj novi album, „Blekstar“, ali se poslednjih meseci nije pojavljivao u javnosti, navodi list „Dejli mejl“.
Vest o smrti Dejvida Bouvija potvrdio je i njegov sin Dankan Džons, koji je na Tviteru napisao: „Veoma mi je žao i tužan sam što mogu da kažem da je to tačno. Neću se oglašavati neko vreme. Pozdrav svima“.
https://twitter.com/ManMadeMoon/status/686441083648212992/photo/1
Vest o smrti legendardnog Bouvija na naslovnim stranama gotovo svih svetskih medija. BBC podseća da je Bouvi poslednji koncert održao još 2006. godine u Njujorku.
Prvi veliki hit bio mu je „Space Oddity“ iz 1969. godine, a tokom ranih sedamdesetih bio je poznat po svom alter egu Zigi Stardast. Najveći uspon na muzičkoj sceni doživeo je 1972. godine albumom „The Rise and Fall Of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars“. Neki od njegovih najvećih hitova uključuju „Let’s Dance“, „Space Oddity“, „Heroes“, „Under Pressure“, „Rebel, Rebel“, „Life on Mars“ i „Suffragette City“.
Često je menjao svoj izgled i zvuk – rok hit „Changes“ utro je put disko soul albumu „Young Americans“, na kome se kao koautor pojavljuje Džon Lenon, pa sve do saradnje sa Brajanom Enoom na izdanju „Heroes“.
„Tokom cele svoje karijere radio sam sa istom temom. Odeća može da se menja, ali reči i teme koje sam uvek birao imale su veze sa izolacijom, napuštenošću, strahom i anksizonošću. To su sve najvažnije tačke jednog života“, rekao je Bouvi u intervjuu AP 2002. godine.
Njegov nastup bio je vrhunac koncerta za pomoć nakon napada na Svetski trgovinski centar 2001. godine.
„Najviše sam ponosan na svoj uticaj na rečnik pop muzike. Za mene kao umetnika to je najvažnije“, rekao je Bouvi jednom prilikom, preneo je AP.
Bouvi se poslednjih godina slabo pojavljivao u javnosti nakon srčanog udara. Pre tri godine je objavio album „The Next Day“, snimljen tajno u Njujorku, a novi album „Blackstar“, koji je već pozitivno ocenjen od strane kritike, predstavlja još jedan Bouvijev stilski pomak, s ozbirom da je sarađivao sa džez muzičarima.
Bouvi je prodao 140 miliona primeraka svojih albuma, BBC ga je 2002. smestio na 29. mesto 100 najvećih Britanaca, a po magazinu „Rolling Stone“ našao na 39. mestu liste 100 najvećih rok umetnika svih vremena i 23. poziciji na listi najboljih pevača svih vremena. Bouvi je 1996. primeljen u Rokenrol kuću slavnih.
Bouvi se pojavljivao i na filmu kao vrlo uspešan glumac, reditelj i vizuelni umetnik.
Kritičari su bili oduševljeni i njegovom glavnom ulogom u brodvejskom spektaklu iz 1980. “Čovek-slon”.
Bouvi je igrao i u poslednjem filmu Marlen Ditrih “Just a Gigolo” (1978), zatvorenika u Drugom svetskom ratu u “Merry Christmas Mr. Lawrence” 1983 i Pontija Pilata u Skorsezeovom “The Last Temptation of Christ” (1988). U filmu “The Prestige” iz 2006. igrao je Nikolu Teslu. 1986. godine igrao je glavnu ulogu u dečijem filmu Lavirint.
Prvi put se oženio 1969. godine sa Anđelom Barnet. Nakon osam godina braka, odlučili su da se rastanu, a iz tog braka Dejvid ima sina Dankana. Drugi put se ženi 1992. supermodelom Iman Abdulmajid. Bračni par Bouvi 2000. godine dobija kćer Aleksandru (koju zovu Leksi), a sa njima je živela i Imanina kćerka iz prvog braka Zulejka.
(Beta/Tanjug)
Priključite se diskusiji o smrti popularnog muzičara Dejvida Bouvija.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com