Pronađeni Galilejevi ostaci

Dva prsta i zub koji su u 18. veku uzeti sa tela Galilea Galileja u bazilici u Firenci i za koje se smatralo da su izgubljeni ponovo su pronađeni.
Paolo Galuci, direktor Muzeja istorije prirodnih nauka, kaže da su tri prsta, kičmene pršljenove i zub uzeli poštovaoci ovog velikog čoveka 1737. godine, 95 godina nakon njegove smrti, kad je njegovo telo pomerano s mesta gde je sahranjen do monumentalne grobnice koja se nalazi preko puta Mikelanđelovog groba u bazilici Santa Croce u Firenci.
Jedan prst je bio brzo pronađen, i danas je deo muzejske kolekcije, a kičmeni pršljenovi se nalaze u Univerzitetu u Padovi, gde je Galilej predavao.
Zub i druga dva prsta s naučnikove desne ruke nalazili su se kod jednog njegovog poštovaoca, italijanskog markiza. Čuvani su u kontejneru koji se prenosio s generacije na generaciju u markizovoj porodici.
Međutim, vremenom su nove generacije zaboravile šta se zapravo nalazi u kontejneru – i porodica ga je prodala. Do 1905. godine svi tragovi o tim naučnikovim ostacima su nestali.
Ali, nedavno se kontejner pojavio na aukciji. Kupio ga je privatni kolekcionar koga je zainteresovalo ono šta se u njemu nalazilo, ali nije bio siguran da li su u pitanju Galileovi posmrtni ostaci.
Ovaj kupac kontaktirao je Galucija, koji je uz pomoć istorijskih dokumenata zaključio da su u pitanju Galileovi prsti i zub.
Ostaci su se nalazili u staklenoj vazi iz 18. veka, a ona se nalazila u drvenoj kutiji na kojoj je bio Galileov lik.
Galileja, koji je umro 1642. godine, Vatikan je osudio zato što je tvrdio da se Zemlja okreće oko Sunca. Crkveno učenje toga vremena zasnivalo se na tezi da je Zemlja centar svemira. Početkom devedesetih godina papa Jovan Pavle II je priznao Galilejevo učenje i rekao da je crkva pogrešila.
Muzej će prikazati javnosti prste i zub sledećeg proleća.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com