Čudnovata zelenkasta kometa koja leti unazad približava se planeti Zemlji ovog meseca. Ova kometa putuje samo jednom do Sunca, i to s najudaljenijih rubova Solarnog sistema.
Kometa se zove Lulin i postoji šansa da će moći da se vidi golim okom, ali izvan svetlosti grada, kažu astronomi. Ipak, verovatno će vam biti potreban teleskop, ili makar dvogled, kako biste je uočili. Najbolja prilika da se vidi je odmah u zoru, na južnom nebu. Trebalo bi da je u blizini Saturna i dve svetle zvezde – Spika i Regula.
U ponedeljak u 22.43 ova kometa će se nalaziti na 61 milion kilometara od Zemlje, najbliže ikada, prema tvrdnjama Donalda Jeomansa, direktora programa NASA koji se bavi objektima koji lete u blizini Zemlje.
Priča o kometi je ipak intrigantnija. Zbog zelenkastih primesa možda će biti teško uočiti je. Boja dolazi od ugljenika i cijanogena, otrovnih gasova.
Kometu Lulin otkrio je kineski tinejdžer pre dve godine. Ona još uvek ima neke od svojih originalnih gasova. Za razliku od većine kometa vidljivih sa Zemlje, ova nikada nije bila toliko blizu Sunca.
Dok se sve planete i većina drugih objekata u Solarnom sistemu kreću u pravcu suprotnom od kazaljki na časovniku, Lulin se kreće u pravcu kazaljki na satu. Zahvaljujući optičkoj iluziji, sa Zemlje izgleda kao da je kometin rep ispred nje dok ona prilazi Zemlji i Suncu.
"U suštini, kometa ide unazad kroz Sunčev sistem", kaže Stiven Edberg, astronom iz NASA.
Ova kometa dolazi s periferija Solarnog sistema, udaljenih oko 29 triliona kilometara. Kada jednom obiđe oko Sunca, Lulin će dobiti dovoljno ubrzanje da izađe iz Sunčevog sistema.
"Ako vas zanimaju komete, obavezno pogledajte Lulin", kaže Stiven Edberg. "Ipak, to neće biti previše interesantno za širu javnost".
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com