Skupa kuglica

Tehnika gajenja bisera kakvu danas poznajemo stara je 100 godina. Dugo je Japan (akoja biseri) bio jedini svetski proizvođač. Poslednjih 30 godina, sa povećanjem potražnje, pojavljuju se i drugi važni centri za gajenje bisera – Tahiti (gaje se takozvani crni biseri), Australija, Indonezija, Filipini, Tajland (biseri južnih mora) i Kina (većinom slatkovodni biseri). Postoje odgajališta i u drugim delovima sveta, ali ne u znatnim količinama. Gajeni biseri zauzimaju velik deo svetske produkcije nakita.

Prilikom kupovine bisera treba obratiti pažnju na sledećih sedam faktora koji određuju njihovu vrednost.

Prvi je vrednost. Gajeni biseri mere se milimetrima, i to zaokruženo na 5,5 mm. Veći biseri su vredniji, ali će vrednost zavisiti i od tipa bisera. Akoja biseri su većinom od dva do devet milimetara u prečniku, a tahiti od osam do 14 mm. Akoja biseri od devet milimetara su jako retki, pa samim tim i znatno skuplji.

Drugo je oblik. Kada zamišljamo biser, obično je to savršeno loptast predmet bele boje i divnog sjaja. Priroda ipak nije tako darežljiva. Teško je naterati školjku da napravi takvo savršenstvo. Zato su na ceni oblici koji su što bliži obliku sfere. Oblik suze ili ovala, ako ima pravilne proporcije, takođe je cenjen. Kod bisera je važna simetrija. Manje vrednosti, ali ne manje atraktivni za vešte dizajnere nakita mogu biti i takozvani barok (nepravilni) oblici.

Treća je boja. Kod bisera razlikujemo osnovnu ili dominantnu boju i prelivnu boju ili više njih, kao i orijent ili svetlucave dugine boje, koje se mogu pojaviti odmah ispod površine. Svi biseri imaju osnovnu boju, ali ne moraju imati ove druge dve karakteristike. Kad je reč o boji, cenu diktiraju modni trendovi, ukus pojedinca, ali i retkost poželjne boje određenog tipa.

Četvrta je laster. To je ono što odvaja bisere od drugog dragog kamenja. Ako ima dobar laster, biser je svetao i sjajan, možete se prosto ogledati u njemu. Sa opadanjem ovog kvaliteta, opada i cena bisera.

Peto je kvalitet površine. Nemoguće je pronaći idealno ravnu površinu bisera, ali oni koji su tome blizu a imaju i ostale poželjne karakteristike, mogu biti jako skupi.

Šesto je kvalitet nekra, to jest sloja koji je školjka napravila oko jezgra. Ako je ovaj sloj tanak ili neravnomeran, onda je laster loš, a dugovečnost bisera umanjena. Takvi biseri su i manje vredni.

Sedma karakteristika je uparenost. Iako ovo ne važi za bisere koji se koriste za prstenje, priveske i broševe, većina njih na tržište dolazi u obliku niske za ogrlice. Tu je važan ovaj faktor ujednačenosti svih pređašnjih osobina. Kažu da su nekada potrebne i godine da se upari niska akoja bisera ekstra kvaliteta, a to samo po sebi mora da ima svoju cenu. Isto važi i za lepo uparene biserne minđuše – vrede više nego isti komad kada je sam.

Sada kada znate sve ove faktore, možete odmah krenuti u kupovinu, ali sa dosta novca, jer nemojte zaboraviti da se niske tahiti crnih bisera prodaju i za 900.000 dolara!

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com