U leto 1961. godine, tim programera sa Tehnološkog instituta u Masačusetsu je shvatio da kompjuter može da se upotrebi i za nešto drugo, a ne samo za matematičke proračune. U to vreme, računari su bili jako robusni i skupi, a privilegiju njihovog korišćenja je imao samo mali broj naučnika u nekoliko instituta i laboratorija.
Prekretnicu je najavio kompjuter TX-0, u kome su, umesto cevi bili tranzistori, kome su se komande zadavale preko tastature, a rezultati su mogli da se vide pomoću katodne cevi. Kucanje na tastaturi je proizvodilo štampanu traku, koju je kompjuter očitavao i razumeo. Prvi monitor je ličio na ekran radara, sa rezolucijom od svega 30 linija. Započela je programerska revolucija: kompjuteri su mogli da budu programirani direktno, bez posrednika u belim mantilima koji su ih opsluživali.
Ekipa programera, među kojima je bilo i nekoliko studenata, je odlučila da napravi prvu kompjutersku igru. Pošto su bili ljubitelji naučne fantastike, a pogotovo tada veoma popularnih „svemirskih opera“, iliti „pucačina“ u svemiru, neformalna grupa na Tehnološkom institutu Masačusetsa je počela rad na programu koji nosi naziv Spacewar!.
U projektu je angažovan još jedan kompjuter, DEC PDP-1, zbog svoje, tada više nego moćne, memorije: čitavih 9 kilobajta! Na programerskom poslu su se okupili Dan Edwards, Alan Kotok, Peter Sampson, J. Martin Graetz i Steve „Slug“ Russell, svi veliki fanovi svemirskih „pucačina“, a pogotovo novela koje je pisao E. E. Doc Smith. Igra koja je završena u toku leta 1961. godine je zauzimala 2 kilobajta i predstavljala svojevrsni svemirski dvoboj: dva broda, jedna crna rupa između njih i – ko će pre da upuca protivnika!
Danas je moguće Spacewar! zaigrati i na Web-u, zahvaljujući online-verziji koju je uradio programer Barry Silverman. Naravno, izgleda potpuno isto kao i original. A kako su se nekada igrali programeri koji su stvorili prvu video-igru, pogledajte na slici.
Korisni linkovi:
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com