Temperatura

Mali uređaj koji se danas svakodnevno rutinski koristi širom naše planete jeste termometar. Različite verzije ove naprave koriste se za merenje temperature vazduha i telesne temperature, a ona pronalazi primenu i u najraznovrsnijim oblastima života, od meteorologije do drugih naučnih disciplina.

Ljudi su od davnina pokušavali da otkriju tajnu vremenskih prilika i da izmere temperaturu vazduha. Ipak, praktično sve do 17. veka ovi pokušaji ostajali su bez vidljivog uspeha. Prvi termometri zvali su se termoskopi, a italijanski pronalazač Santorio je prvi obeležio ovakav instrument numeričkom skalom, dok je Galileo Galilej 1593. godine izmislio vodeni termoskop, na kojem se prvi put videlo da temperatura vazduha vibrira.

Danijel Gabrijel Farenhajt, nemački fizičar, pronašao je termometar s alkoholnim punjenjem 1709. godine, dok je pet godina kasnije ovaj naučnik prvi put upotrebio živu za punjenje ovog instrumenta. Nepunu deceniju kasnije predstavljena je i temperaturna skala koja je nosila njegovo ime – Farenhajtova skala. Švedski astronom Anders Celzijus izmislio je nov način merenja temperature na živinom stubu tako što je podelio skalu na 100 stepeni, od tačke smrzavanja (nula stepeni) do tačke ključanja (sto stepeni) čiste vode. Celzijus je 1742. godine predstavio ovu skalu na termometru, a dva veka kasnije ona je zvanično usvojena kao međunarodna mera na internacionalnoj konferenciji za težinu i mere.

Polovinom 19. veka, tačnije 1848. godine, Škot lord Vilijam Tomson Kelvin predstavio je svoj izum – Kelvinovu skalu na termometru, kojom su beleženi i ekstremni slučajevi temperature, ispod tačke smrzavanja i iznad tačke ključanja. Dve generacije kasnije engleski naučnik ser Tomas Albjut otkrio je pravi medicinski termometar, koji je korišćen za merenje telesne temperature. Ovaj izum omogućio je veliki napredak u utvrđivanju i lečenju bolesti.

U decenijama koje su usledile ova naprava je usavršavana i modernizovana, a s vremenom su drvene okvire termometra zamenili plastični, kao i oni od drugih izdržljivijih materijala. Termometar je danas u upotrebi svuda u svetu, a skale za merenje temperature razlikuju se od zemlje do zemlje, mada se Celzijusova temperaturna skala i danas najčešće koristi.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com