Teta lija

Da li ste znali da je lisica najrašireniji i najpoznatiji predstavnik porodice pasa, kako u svetu, tako i kod nas? Tome u prilog govori i njen izgled, koji umnogome podseća na pseći. Vilica lisice je ista kao u manjeg psa, a karakterišu je uzani, duguljasti i šiljati očnjaci. Lisičine oči su kose i veoma prilagodljive jačini svetlosti, što pokazuju i njene zenice: u mraku i za vreme tmurnog dana su okrugle, a pri jačem svetlu sužene i duguljaste poput mačjih zenica. Lisica ima još jednu neverovatnu specifičnost, a to su njene mirisne žlezde na tabanima i jedna na gornjoj strani repa, blizu korena, koje odaju prijatan miris ljubičice.

Lisica je jako prilagodljiva i žilava životinja. Njena čula su izoštrena, prevejana je, oprezna i drska. O njenoj prilagodljivosti govori i to da se privikla i na gradsku sredinu.

Ona je pravi lovac. Predveče izlazi u lov i aktivna je sve do jutra, ali po potrebi lovi i u drugo doba dana. Lisičin jelovnik čine više od 30 vrsta životinja, ne računajući insekte, i stotinak vrsta rastinja. Osnovna hrana su joj glodari, tako, na primer, jedna lisica zimi može da uništi i više od šest miševa dnevno. Pored toga što krade živinu, lisica lovi i divljač koju može da savlada, na primer, tetreba ili zeca. Ređe uspeva da ugrabi lane, jelenče ili divlje prase. Lisica je u stanju da savlada staru i bolesnu srnu, a veliki je ljubitelj voća, naročito grožđa. Dnevna potreba lisice za hranom je oko pola kilograma dnevno. Međutim, sasvim je druga priča kada imaju mlade. Tada mora da obezbedi znatno veće količine hrane.

Lisica lovi na različite načine cele godine. Seljaci je ne vole zbog štete koju im pričinjava. Ako se pojavi besnilo, lisica je opasan prenosnik. Pored besnila, mnoge stradaju i od šuge.

Bilo kako bilo, niko ne može da odoli tom lisičjem crvenom baršunastom repu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com