Ukusan početak jeseni

Vreme je bundeva! Međutim, da li ste znali da postoji više od 800 sorti ove jestive biljke? Isprobajte i vi specijalitete od bundeve.

Muskatna tikva je kruškastog oblika. Plod je težak do dva kilograma i veoma je aromatičnog ukusa. Brašnjavo kremasto meso narandžaste boje slatkog je ukusa. Može se spremati sveža kao salata ili se koristi kao fil za pite. Muskatna tikva može da traje dve do tri godine a da pri tom ne izgubi aromu.

Hokaido bundeva je jedna od najpoznatijih sorti. Ubraja se u sortu velikih bundeva, ali je znatno manja. Meso je aromatično i ukusom podseća na kesten. Koristi se i sirovo i termički obrađeno. Hokaido bundeva koristi se i za pripremanje kaša za bebe i stariju decu. Kora ove bundeve je jestiva.

Patison je bundeva neobičnog oblika. Najboljeg je ukusa ako je teška oko 300 grama. Veoma mladi patišoni mogu se ukiseliti kao krastavci. Stariji plodovi se dinstaju, peku, a mogu se i puniti raznim nadevima.

Crvena bundeva je ipak najzastupljenija sorta. Narandžasto meso ima ukus lubenice. Idealna je za pripremu supa, pita, kompota, mada je jestiva i sirova. Ima blagu aromu, pa se zato sva jela od bundeve moraju dobro začiniti.

Špageti tikva je dobila ime jer se nakon pečenja meso raspadne na niti koje podsećaju na špagete. Zato se špageti bundeva uvek priprema u komadu. U sirovoj formi nije lepog ukusa. Može da se peče u rerni, da se prelije sosevima ili parmezanom.

Zelena bundeva je toliko velika da se prodaje u kriškama. Njeno meso je žute i narandžaste boje i blagog je ukusa. Najbolju aromu ima kada se ispeče. Što je plod manji, aroma je upečatljivija.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com