Uši kao lepeza

Jeste li se ikada pitali zašto slon ima tako velike uši? Zapravo, to pitanje i nije toliko teško, jer je sasvim logično da jedna od najvećih životinja na svetu ima i uši odgovarajuće veličine (što se ne bi moglo reći i za njen rep). Međutim, majka priroda se uvek pobrine da njeni „pokloni“ budu i funkcionalni, što je slučaj i sa slonovim ušima. Pomoću njih ovi krupni sisari komuniciraju i čuju infrazvuke, to jest vibracije niske frekvencije, koji prelaze ogromna rastojanja.

Na prvi pogled vidi se da afrički slonovi imaju dva puta veće uši od azijskih, to jest indijskih, slonova. Razlog je verovatno i to što afrički slonovi, koji žive u savanama, koriste uši za hlađenje, kao što mi to činimo lepezom, dok njihovi rođaci, azijski slonovi, nemaju problema sa toplotom pošto žive u šumama, gde su temperature nešto niže. Zanimljivo je i da svaki slon ima jedinstvene uši, što pomaže istraživačima i prirodnjacima da ih razlikuju.

Ipak, ovi krupni sisari najoriginalniji su zbog svog dugačkog nosa – svoje surle. Ona im služi za mirisanje, ali i za pomeranje stvari i, što je najvažnije, za uzimanje hrane. Neophodna im je i za jelo i piće. Obično se pogrešno misli da slon pije vodu kroz surlu. On, u stvari, usisa tečnost u nju i potom je jednostavno rasprši u usta.

Eto kako slonovi rešavaju svoj problem s prekomernom toplotom. Pošto ljudi nemaju toliko velike uši za hlađenje, ostaje nam samo jedno, a to je da za vreme vrelih letnjih dana uzmemo veliku lepezu, hladno piće i izvalimo se negde u hladovini. Valjda ćemo i tako uspeti da se bar malo rashladimo.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com