U Pomeji, antičkom gradu koji je pre dve hiljade godina ”nestao” pod pepelom i lavom vulkana, arheolozi su došli do novog, jedinstvenog otkrića, javlja agencija Ansa.
The four-wheeled processional chariot. The last discovery of #Pompeii.⤵️https://t.co/XP52Pp3imB
Ph. Luigi Spina📷 pic.twitter.com/I1kkUZEMi3
— Pompeii Sites (@pompeii_sites) February 27, 2021
U iskopinama tog antičkog grada, u takozvanoj vili Čivita Đulijana, pronađena su izvanredno očuvana kola, za sada jedinstven pronalazak te vrste u Italiji.
Kola su vanredno dobro očuvana, obojena u crveno sa rafiniranim erotski inspirisanim dekoracijama, i ukrasima u kositri i bronzi, otvorima za bukete cveće, čak tragovima jastučića, i otiscima klasja pšenice koji su vidljivi na sedištu.
Prema rečima direktora arheološkog parka Pompeja Masima Osana, reč je po svoj prilici o ceremonijalnim kolima, koja su se koristila u procesijama, paradama, posvećenim boginjama Čera i Venera.
Ovo je jedinstveni pronalazak u Italiji do sada. Ostaci sličnih ceremonijalnih kola pronađeni su još u Trakiji, u severnoj Grčkoj, na granici prema Bugarskoj.
Pompeja i Heraklijum, dva antička grada na jugu Italije, u podnožju vulkana Vezuva, nestala su prilikom erupcije vulkana 79. godine pre nove ere.
Prvi ostaci gradova otkopani su u 18 veku.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com