Brak ne liči više na onaj kakav su imali naši očevi i majke, pokazalo je jedno internacionalno istraživanje. Pored velikog broja ispitanika, saslušani su i mnogi sociolozi i psiholozi.
Parovi više nisu pod istim krovom, više ne dele koricu hleba i postelju. Zajedno jesu, ali stanuju odvojeno, imaju različite prijatelje, izlaze u različite restorane, odlaze na letovanje svako u sopstvenoj režiji. Prošle godine zabeležen je porast samaca na letovanju za čitava 24 procenta u poređenju sa 2003. godinom.
U restoranima u Italiji, na primer, vidljive su promene: špageti se ne iznose više na sto kao uobičajeno porodično jelo. On je na proteinskoj dijeti, ona na vegetarijanskoj. Svako je okrenut isključivo svojim prohtevima. Deca se prilagođavaju ovakvim porodičnim odnosima, jer ne znaju za drugačije. Pravo pitanje je kako će oni shvatati porodicu kada odrastu? Da li će porodica opstati u onom obliku koji je podrazumevao bliskost među članovima, podelu svakodnevnih radosti i problema? Hoće li osnovnu ćeliju društva, umesto porodice, sačinjavati pojedinac sa decom ili bez njih? Sve ukazuje na to da će upravo ovakav biti razvojni put porodice u neposrednoj budućnosti.
Prema mišljenju mnogih psihologa, odvojen način života je koristan, jer obezbeđuje velike slobode u kretanju, navikama i zadržavanju sopstvenog prostora. Kao vrhunski zaključak ističe se da odvojen život doprinosi istinskoj sreći. Ekonomski nezavisni i slobodni, ona i on određuju kada će provoditi vreme zajedno. To vreme je, imajući u vidu sate koji se utroše na sopstvene prohteve i potrebe, poprilično ograničeno. Ko zna, možda je baš to ključ uspešnog preživljavanja braka? Živeti odvojeno da bi se održali zajedno.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com