Zašto se pingvini ne zalede?

Antarktički pingvini žive u delu sveta u kom se temperature spuštaju i do 40 stepeni ispod nule, a vetrovi duvaju brzinom od 40 metara u sekundi. Iako u tim uslovima stalno uskaču u vodu i izlaze iz nje, na njihovom perju ne stvara se sloj leda i taj je fenomen zainteresovao američke naučnike.

Tim sa fakulteta UCLA proučio je njihovo perje i utvrdio da je tajna u kombinaciji ulja kojeg luče i nanostrukture. Zbog njihove hidrofobnosti, voda se na površini perja zadržava u obliku kuglica koje ne otpuštaju toplinu i naprosto se otkotrljaju pre nego što se zalede. Naučnici su otkrili da perje ima minijaturne pore koje zadržavaju vazduh i čine površinu hidrofobnom. Uz to pingvini podmazuju perje uljem koje proizvodi žlezda uz rep. Uočili su da pingvini iz ‘toplijih krajeva’ poput onih u Čileu i Argentini nemaju tako sitne pore i proizvode drugu vrstu ulja koje nije hidrofobno, prenose mediji.

Saznanja bi mogla da pomognu kompanijama koje troše milione na postupke odmrzavanja aviona. „Pomalo je ironično da bi ptica koja ne leti mogla jednog dana da pomogne avionima da lete sigurnije“, kažu naučnici.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com