Zašto ptice ne ubije struja dok su na dalekovodima?
Ptice često možete videti kako se odmara na žicama dalekovoda, a pitate se zašto i kako uspevaju da izbegnu strujni udar?
Dalekovodi nude pticama savršen pogled za posmatranje okoline, što im pomaže da prepoznaju predatore ili plen. Međutim, zašto ih struja ne pogađa?
Prema studiji iz 2014. godine, između 0,9 i 11,6 miliona ptica u SAD svake godine pogine od strujnog udara. Veće ptice, poput grabljivica, su posebno ugrožene jer imaju veću šansu da dodirnu dve žice ili žicu i uzemljenje.
Istraživanje iz 2016. godine, sprovedeno od strane Nacionalne forenzičke laboratorije američke Službe za ribe i divlje životinje, pokazalo je da je gotovo 80% od 417 grabljivica koje su poginule od struje bilo beloglavih i surih orlova.
Međutim, ptice uglavnom izbegavaju strujni udar jer koriste svoje sposobnosti letenja da se kreću po žicama. Da su se popele na dalekovod preko merdevina, bez odgovarajuće zaštite tj izolacije, sigurno bih ih udarila struja.
Ptice koje sede samo na jednoj žici nisu u opasnosti od struje jer nisu uzemljene. Kako objašnjava Vil Bab iz Odeljenja za divlje životinje Odeljenja za prirodne resurse Ohaja, ptice ne formiraju električni krug između žice i zemlje, pa ne dolazi do strujnog udara.
Kada bismo mi dodirnuli dalekovod dok stojimo na zemlji, stvorili bismo električni krug, što bi imalo katastrofalne posledice. Uzemljeni objekat koji dodiruje žicu pod naponom može pružiti put za struju da se vrati u zemlju, što je veoma opasno za ptice ako dodirnu i žicu i stub ili više žica istovremeno, što omogućava struji da teče kroz njih.
(n1info.rs)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com