Aludirajući na naziv jedne telenovele ili poznate pesme, i mi možemo reći: i slavne ličnosti boluju od depresije.
Navešćemo kako se neke od manje-više poznatih javnih ličnosti nose sa depresijom kako bismo običnim pacijentima pomogi da shvate da depresiju ne treba doživeti tragično i da se protiv nje može boriti.
Rajan Filip
Ovaj glumac navodi da je njegova borba sa depresijom počela u mladosti: „Nisam ja tužan zbog svojih godina, već je moje lice od rođenja tužno.“ Pa ipak, njegova povremena stanja depresije ne smetaju mu da odlično glumi u TV seriji „Tajne i laži“.
Džon Ham
Baš kao i njegov lik Don Drajper u seriji „Mad Men“, i Ham se u svom životu borio sa nekim teškim problemima. On otvoreno govori o svojim periodima depresije i kaže da mu je posebno bilo teško nakon smrti oca, dok je bio na koledžu. Naročito je zahvalan svojim prijateljima i porodici koji su mu tada pomogli: „Ja sam tada bio na terapiji i kratko pio antidepresive, što mi je, uz podršku porodice i prijatelja, dosta pomoglo“.
Džoan Ketlin Rouling
Džoan Ketlin Rouling je pišući o Hari Poteru donela radost milionima, ali priznaje da je ponekad osećala očaj i depresiju dok je pisala „magične“ romane. Svoje periode mračnih raspoloženja pokušala je da opiše u knjigama. U jednom intervjuu je rekla: „Depresiju je teško objasniti nekome ko je nikada nije imao, jer to nije tuga. To je zaista prazan osećaj.“
Šeril Krou
Pevačica, tekstopisac i glumica, dobitnik čak devet Gremi nagrada, borila se sa depresijom i pre nego što je lečila rak dojke i benigni tumor na mozgu. „Često imam jak osećaj melanholije, a od malena sam svirala klavir da bih popravila svoje raspoloženje.“
Teri Bredšou
On je bio poznat NFL igrač, a kasnije i popularni TV komentator američkog fudbala. Tvrdi kako je imao depresiju godinama, ali je ona kod njega dijagnostikovana tek devedesetih godina prošlog veka. On priča javno svoju priču, u nadi da će se smanjiti predrasude koje prate mentalne bolesti: „Mislim da mogu da pomognem ljudima sa depresijom da smognu snagu i hrabrost.“
Ešli Džad
Ova poznata glumica imala je, kako kaže, disfunkcionalno detinjstvo. Osećala se u detinjstvu izolovano i nesigurno. Kao rezultat toga, ona je osećala duboku tugu kao odrasla osoba. Stvari su krenule nabolje kada je počela sa lečenjem: „Bilo mi je loše i osećala sam da mi je potrebna pomoć.“
Baz Oldrin
Edvin Judžin Oldrin je bivši pilot i astronaut, drugi čovek u istoriji koji je stupio na Mesec. Čak i hodanje po Mesecu nije moglo da ga spreči da se ponekad oseća loše. On je posle iznenadne slave 1969. godine i posle leta na Mesec, doživeo razvod i imao probleme sa alkoholom i depresijom. Prema njegovim rečima, nesreće su pratile njegovu porodicu. Njegova majka i deda po majci patili su od depresije koja ih je dovela do samoubistva. Oldrin nije želeo da se preda, nego se lečio i išao na terapiju, a potom je čak postao i predsednik Nacionalne asocijacije za mentalno zdravlje.
Gvinet Paltrou
Dobitnica Oskara svojevremeno je patila od postporođajne depresije posle rođenja drugog deteta. „Osećala sam se kao zombi“, izjavila je ona 2011. godine: „Nisam se osećala dobro i nisam mogla da kontrolišem svoje emocije.“ Imala je probleme sa depresijom i nakon smrti oca 2002. godine.
Tiper Gor
Tiper Gor, supruga bivšeg američkog potpredsednika Ala Gora, imala je problema sa depresijom. Morala je da se leči i ide na terapiju nakon što je njen sin imao gotovo fatalnu saobraćajnu nesreću. „Znam koliko je važno dobro mentalno zdravlje jer sam lično imala koristi od toga.“ Tada su joj lekovi i savetovanja pomogli.
Vejn Bredi
Optimizam i javni imidž ovog glumca, komičara i TV voditelja, uspeo je da prikrije dugotrajnu borbu sa mentalnim bolestima. Bradi je jednom prilikom opisao svoje iskustvo: „Ne želim da se krećem u tami, hoću da se borim sa depresijom. Želim da se borim protiv dvostrukih standarda. U Holivudu je izgleda prihvatljivije da se priznaju problemi sa drogom nego klinička depresija.“
Džim Keri
Čovek koji je odigrao brojne uloge i tumačio najluđe likove na ekranu, poput Ajs Venture, kaže da je u svom životu imao mračne dane. On smatra da treba uzimati antidepresive ako je to potrebno, ali voditi i veoma čist, duhovni život. U jednom intervjuu je izjavio: „Retko pijem kafu. Veoma sam ozbiljan i živim bez alkohola i bez droge. Život je previše lep da bih ga uništavao.“
Istorijse ličnosti i depresija
Mnoge istorijske ličnosti imale su problema sa depresijom.
Abraham Linkoln imao je zdravstvenih problema i o njima javno govorio, a kada je trebalo, oslanjao se na prijatelje, porodicu i lekare od poverenja. To mu je pomagalo da prebrodi krize.
Od ostalih istorijskih ličnosti koje su se borile sa depresijom pominjemo: pisca Ernesta Hemingveja, državnika Vinstona Čerčila, psihoanalitičara Sigmunda Frojda i generala Vilijama Šermana.
Umesto zaključka
Ako su, dakle, sve ove slavne ličnosti mogle da se bore protiv depresije, možemo i mi.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com