Sva lica depresije

Sve vrste depresije ni u kom sluฤaju nisu iste i ne odraลพavaju se isto na osobu. Depresije se razlikuju u pogledu simptoma i manifestacija. Najฤeลกฤ‡i vidovi depresije su kliniฤka i hroniฤna depresija.

Kliniฤka depresija

Prema „Svetskom institutu za mentalno zdravlje“, kliniฤku depresiju karakteriลกe kombinacije viลกe simptoma koji se odraลพavaju na sposobnost osobe da uspeลกno obavlja bilo kakav posao. Ona utiฤe na spavanje, uฤenje, ishranu i ubija volju za omiljenim aktivnostima. Postoje uvek odreฤ‘eni periodi kada se oseฤ‡amo tuลพno, usamljeno, ali oni uglavnom traju nekoliko dana. Kliniฤka depresija toliko je jaka da bukvalno paraliลกe osobu koja je pod njenim uticajem i spreฤava je da funkcioniลกe normalno. Takoฤ‘e, jedan od simptoma koji na nju ukazuje jeste i jako loลกe raspoloลพenje ili gubitak interesovanja za sve. Simptomi su uglavnom prisutni preko dana ili tokom veฤ‡eg dela dana, i to u trajanju od, pribliลพno, dve nedelje. Ovi simptomi izazivaju preteranu uznemirenost ili poremeฤ‡aje koji utiฤu na normalno funkcionisanje. Treba naglasiti da do manifestacije simptoma ne moลพe doฤ‡i usled dejstva lekova, niti njihove zloupotrebe, kao ni usled odreฤ‘enog fiziฤkog stanja osobe.

Atipiฤna depresija

Najฤeลกฤ‡i simptomi ove vrste depresije suลกta su suprotnost kliniฤkoj depresiji, a karakteriลกe ih:

  • preterivanje sa hranom (bespotrebno preลพderavanje)
  • preterivanje sa spavanjem
  • prevelika osetljivost na odbijanje
  • raspoloลพenja koja reflektuju dogaฤ‘aje u neposrednoj okolini jedne osobe

Obiฤna depresija

Obiฤnu depresiju karakteriลกe sveprisutna tuga.

Bipolarna ili manijakalna depresija

Bipolarni poremeฤ‡aj rezultuje izuzetno sloลพenim poremeฤ‡ajem u raspoloลพenju koji se kreฤ‡e u opsegu od trenutaka kliniฤke depresije pa sve do trenutaka manijakalnog ponaลกanja.

Postoje dva podtipa bipolarne depresije:

  • bipolarna depresija 1
  • bipolarna depresija 2

Kada je u pitanju bipolarna depresija 1, osoba u svojoj istoriji ima barem jednu manijakalnu epizodu, sa epizodom kliniฤke depresije ili bez nje. Kada je reฤ o bipolarnoj depresiji 2, osobe u svojoj istoriji imaju barem jednu epizodu kliniฤke depresije praฤ‡enu joลก jednom izuzetno intenzivnom manijakalnom epizodom.

Sezonska depresija

Sezonska depresija javlja se svake godine u isto vreme. Obiฤno poฤinje sa dolaskom jeseni ili zime i traje do proleฤ‡a ili poฤetka leta, a mnogo je jaฤa po intenzitetu od „zimskih ลพutih minuta“. Stoga je nipoลกto ne treba potcenjivati. Postoji i jedan veoma redak oblik sezonske depresije poznatiji pod imenom „letnja depresija“: javlja se pred kraj proleฤ‡a ili poฤetkom leta i traje sve do jeseni.

Psihotiฤna depresija

Za psihotiฤnu depresiju karakteristiฤne su samoobmanjujuฤ‡e misli, kao i simptomi koji prate psihozu. Kod obolelih osoba dolazi do totalnog prekida veze sa stvarnoลกฤ‡u i one postaju sklone halucinacijama i priviฤ‘anjima.

Bez obzira na simptome navedenih tipova depresije, ukoliko uh prepoznate, izuzetno je bitno da posetite lekara i o tome porazgovarate s njim. Savremena medicina raspolaลพe novim metodama i lekovima za leฤenje depresije, pa je pravilna dijagnoza, zajedno sa delotvornom terapijom, od presudnog znaฤaja u borbi protiv depresije.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com