Kako nedavno završena studija pokazuje, četiri tridesetominutne terapeutske seanse mnogo su efikasnije u terapiji insomnije nego tablete za spavanje. Reč je o kognitivno-bihejviorističkoj terapiji (KBT), koja ljudima pomaže da prepoznaju negativne misli, suprotstave im se i promene način ponašanja.
Da li ovaj metod može dati bolje rezultate od tableta za spavanje?
Prema tvrdnji Grega D. Jakobsa, psihologa Bet Izrael (Beth Israel medical centre) i asistenta na Odseku za psihijatriju Harvard medicinske škole u Bostonu, odgovor je potvrdan.
"Ukoliko neka osoba pati od insomnije, to ne znači da mora na nju da se navikne i da sa njom živi do kraja života, jer postoji veoma uspešna metoda lečenja", ističe G. Jakobs. U pitanju je, naime, kognitivno-bihejvioristička terapija, koja je mnogo efikasnija od tableta za spavanje, bilo na kraće bilo na duže staze – a pri tom ne postoje nikakve nuspojave niti kontraefekti, nastavlja G. Jakobs. Rezultati ovog istraživanja koje je Jakobs sproveo zajedno sa kolegama, objavljeni su i zvanično u medicinskom žurnalu "Arhiva interne medicine".
Ono što treba znati jeste i to da KBT ne predstavlja novi pristup lečenju, već osnovnu terapiju koju koriste brojni specijalisti za san.
Kombinacije KBT sa lekovima
Rezultati ovog istraživanja, u koje su bile uključene 63 osobe koje su patile od insomnije, pokazali su sledeće: pacijentima je, nasumično, propisivan jedan od četiri načina lečenja: KBT, tablete za spavanje novije generacije, KBT u kombinaciji sa tabletama i placebo tableta.
Sama KBT sastojala se od četiri tridesetominutne seanse (jednom nedeljno u trajanju od tri nedelje, i dve nedelje nakon toga bila je poslednja seansa) i petnaestominutnih telefonskih poziva nakon terapeutskih seansi.
Iako možda predstavlja najefektniju tabletu za spavanje za ljude koji imaju problema sa uspavljivanjem, tableta data ispitanicima još uvek nije ni približno efektna kao KBT – otkriveno je u ovom istraživanju. Osobe koje pate od insomnije, a podvrgunute su KBT-u, mnogo brže su se uspavljivale nego nakon uzimanja leka. Gotovo 60% pacijenata koji su lečeni pomoću KBT-a uspavljivalo se isto toliko brzo kao i ljudi koji ne pate od insomnije – u prvih 30 min, pa čak i za manji vremenski period.
Ovi rezultati ukazuju na to koliko je KBT efektan način za borbu protiv insomnije. Ukoliko 60% osoba kojima je inače potrebno više od sat vremena da se uspavaju učini to kao i osobe koje nemaju problema sa snom, to znači da rezultati istraživanja neverovatno dobijaju na težini. Čak i pacijenti koji su bili podvrgnuti KBT-u, a nisu uspostavili normalan san, mogli su brže da se uspavaju nego pre terapije.
Većina bi, takođe, pomislila da bi KBT u kombinaciji sa lekom dao još bolje rezultate. Ipak, nakon ispitivanja se pokazalo da ova kombinacija nije bila efikasnija od samog KBT-a.
Dakle, ukoliko imate problema sa insomnijom, možda je najbolje da najpre pokušate sa ovim vidom terapije pre nego što se prepustite tabletama za spavanje. Ako imate problema sa spavanjem, potražite odgovarajućeg stručnjaka za KBT.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com