Velik broj ljudi u današnje vreme vodi stalnu borbu i ulaže veliki trud kako bi smanjili suvišnu telesnu težinu. Međutim, veliki broj osoba posle gubitka težine i sprovedene dijete, vrati kilažu na početne vrednosti veoma brzo posle prestanka držanja dijete.
Taj povratak težine na staru težinu poznat je pod popularnim nazivom „jo-jo efekat dijete“ – aludira na popularnu igračku jo-jo koja se na koncu odmotava nadole i vraća nazad.
Prema novim istraživanjima, jo-jo efekat dijete starije žene može čak dovesti i u povećani rizik od iznenadne smrti zbog problema sa srcem.
Rizik od iznenadne smrti zbog problema sa srcem povećan je 3,5 puta kod starijih žena, a rizik za koronarne bolesti srca, koje takođe mogu uzrokovati smrt, veći je za 66% kada se pokuša sa dijetom, a posle toga telesna težina vrati na prvobitnu.
Poznato je da su žene u srednjim godinama u većem riziku za srčana oboljenja i u povećanom riziku za smrt usled tih oboljenja, ali manje je poznato kako efekat mršavljenja i povratka težine utiče na to.
Prema istraživanju, što češći gubitak i povratak težine na staro kod žena srednjih godina kao posledicu ima sve veći i veći rizik za srce.
Istraživanje je vršeno na grupi od oko 158.000 žena u postmenopauzi i sprovedeno je tako što su žene podeljene, u zavisnosti od težine, u 4 kategorije:
stabilna telesna težina
stabilan porast telesne težine
održavanje telesne težine na postignutoj vrednosti posle gubitka težine i
variranje telesne težine ili jo jo kategorijaStabilna telesna težina je definisana kod odraslih žena kao telesna težina sa dobitkom ili gubitkom ne većim od 5 kg tokom više od 10 godina praćenja.
Tokom praćenja 2500 žena umrlo je od koronarnih bolesti srca, a 83 od infarkta.
Žene koje su u više navrata gubile i dobijale kilograme (jo-jo efekti dijeta) bile su u najvećem riziku za infarkt i koronarne bolesti srca.
Sa druge strane, istraživanje nije otkrilo nikakav porast rizika za srce kod ostale 3 kategorije žena.
Uzroci – posledice
Istraživanje navodi da je ovde pokazana samo veza između jo-jo efekta dijete (naizmenična promena telesne težine) i srčanih problema ali ne i uzročno posledična povezanost. Zbog toga istraživači naglašavaju nužnost daljih i većih istraživanja na ovu temu.
Takođe, ovo istraživanje je obuhvatilo samo odrasle žene i treba videti kako jo-jo efekat dijete utiče i na muškarce.
Preliminarni zaključci
Međutim, bez obzira na to, može se doneti zaključak da je održavanje težine ključ dobrog stanja srca i opšteg zdravstvenog stanja.
Komentari ovog istraživanja su u većini slučajeva pozitivni, sa naglaskom da uticaj jo-jo efekta može biti na više ljudskih organa, a ne samo na srce.
Na kraju sva mišljenja i dokazi ukazuju na to da treba balansirati između ishrane i fizičkih aktivnosti na način na koji se može održavati zdrava i stabilna telesna težina, a samim tim i zdravije opšte stanje organizma.
I ovde se može videti da drastične povremene dijete smanjuju telesnu težinu privremeno, a da se ona posle prestanka dijete vraća, ali da to samo opterećuje i iznuruje organizam i čini ga podložnim raznim bolestima, pa i bolestima srca.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com