Ko ne traži dijetu u ovo doba godine? Ako je vaša novogodišnja želja da izgubite na težini, da se hranite zdravije ili da regulišete probleme sa zdravljem, evo rešenja.
Četvrtog januara 2012. godine, u Americi se pojavila i lista najboljih dijetetskih planova.
Pobednik je tzv. DASH dijeta (Dietary Approaches to Stop Hypertension) ili dijetetski program za sprečavanje hipertenzije. Ovaj plan kojim se sprečava povećani krvni pritisak zauzeo je prvo mesto među najboljim dijetama u opštoj kategoriji.
Dalje na listi našle su se sledeće dijete:
- terapeutska promena načina života (Therapeutic Lifestyle Changes (TLC)), dijeta sa visokim unosom vlakana, a niskim unosom masti, koju je osmislio Nacionalni institut za zdravlje.
- dijeta Mejo klinike (Mayo Clinic Diet)
- mediteranska dijeta (The Mediterranean Diet)
- dijeta „praćenje težine“ (Weight Watchers)
Poslednje dve dijete zauzele su zajedno treće mesto.
Dijeta Mejo klinike uključuje hranu sa niskom energetskom vrednošću, kao što su voće i povrće, i dozvoljava konsumiranje veće količine hrane sa malo kalorija.
Mediteranski plan uključuje semenke, sveže voće i povrće, zdrave masti iz maslinovog ulja, kao i crno vino u umerenim količinama.
Weight Watchers dijeta fokusira se na kontrolisanje porcija i unos velike količine voća, povrća, semenki i nemasnih mlečnih proizvoda.
Dvadeset i dva stručnjaka analizirala su i najbolje dijete za dijabetičare, najbolje komercijalne dijete i one koje se najlakše mogu pratiti.
Ceo spisak možete naći ovde.
Najbolje dijete: kako koristiti spisak?
„Dijete pri vrhu su one koje imaju najviše smisla“, kaže Dejvid Kac sa Univerziteta Jejl, „a ove pri dnu, iskreno, ne preporučujemo.“
Dijete pri dnu liste uključuju Dankan dijetu (Dunkan Diet) , dijetu sa visokim unosom proteina, malo masti, niskim unosom ugljenih hidrata, i Paleo dijetu (Paleo Diet), koja podržava način ishrane sličan lovcima – skupljačima iz davnina, sa voćem, povrćem i životinjskim proteinima.
Stručnjaci kažu da sa liste sami treba da odlučite koja vam dijeta najviše odgovara.
Pre nego što izaberete, razmislite o svojim prioritetima, predlaže Andrea Điankoli, predstavnik Akademije za ishranu i dijetetiku. Da li želite da jedete bolje, da smršate, da sprečite ili kontrolišete dijabetes?
Najbolje dijete u drugim kategorijama
Dijete koje se najlakše prate:
- dijeta „praćenje težine“
- Dženi Krejg dijeta (Jenny Craig)
- mediteranska dijeta
Najbolje dijete za mršavljenje:
- dijeta „praćenje težine“ (Weight Watchers)
- dijeta „najveći gubitnik“
- Dženi Krejg dijeta
- dijeta sa sirovom hranom
Dijeta „najveći gubitnik“ fokusira se na gubitak težine i uključuje voće, povrće, nemasne izvore proteina i semenke.
Dženi Krejg dijeta je komercijalni program koji koristi konsultante i kontrolisane porcije kako bi pomogao osobama u mršavljenju i zdravijoj ishrani.
Dijeta sa sirovom hranom fokusira se na unos biljnih proizvoda koji nisu termički obrađeni.
Najbolji komercijalni planovi:
- Weight Watchers
- Dženi Krejg
- „najveći gubitnik“
Najbolje dijete za dijabetičare:
- „najveći gubitnik“
- DASH dijeta
- dijeta Mejo klinike
- Orniš (Ornish)
- veganska dijeta
Orniš plan je dijeta sa niskim unosom masti, za mršavljenje i prevenciju i kontrolu srčanih bolesti.
Vegan dijeta isključuje meso, ribu, živinu, jaja i mlečne proizvode.
Dijete koje su dobre za srce:
- Orniš
- Therapeutic Lifestyle Changes
- DASH
Najbolje dijete za zdravu ishranu:
- DASH
- Therapeutic Lifestyle Changes
- mediteranska dijeta
Dodatni saveti
Pre nego što odaberete dijetetski plan, razmislite da li će se uklopiti u vaš način života, kaže Điankoli. Ako hranu treba da pripremate, razmislite da li to volite da radite. Ako ne volite ili nemate vremena, više će vam odgovarati dijeta gde nema komplikovanog pripremanja hrane.
Informišite se o dijeti pre nego je započnete. Nekoliko ključnih pitanja je: koliko je uspešna bila dijeta kod drugih i ako je to plan za mršavljenje, da li se težina vraćala?
Mnogim ljudima dijeta odgovara i deluje prvih 6 meseci, a pravo pitanje je šta se desi nakon tih 6 meseci. Ako plan daje rezultate koji traju duže od 6 meseci, onda je on idealan.
Razmišljajte na duže staze. To obično znači da treba uneti dugoročne izmene u ishranu i način života, a ne samo na nekoliko meseci.
Nijedna dijeta nije savršena – sve imaju dobre i loše strane, kao i ograničenja.
Naglo mršavljenje na uštrb zdravlja ili sa ponovnim vraćanjem težine – nema svrhe.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com