Kada je počela Olimpijada u Kini, svi smo bili zadivljeni svim tim atletskim telima. Mišićave noge, leđa, stomak i ruke – obeležja su olimpijskog tela, izvajanog da postiže što bolje rezultate, da bude što brže i što snažnije.
Šta je potrebno da bi se imalo olimpijsko telo i može li prosečna osoba postići taj cilj? Ako ništa drugo, barem se možemo poslužiti nekim trikovima i tehnikama olimpijskih takmičara.
Spoznajte u koji tip spada vaše telo
Neki od nas su građeni za brzinu, neki za izdržljivost, a neki za snagu. Saznajte u čemu je vaša prednost i to će vam pomoći da se lakše opredelite za odgovarajući sistem vežbanja.
Da li volite da skačete? Brzo trčite? Radite vežbe na strunjači? Svako ima jedinstvenu telesnu konstituciju i taj sastav određuje kojoj ste disciplini skloni. Na primer, Arnold Švarceneger verovatno nije mogao postati vrhunski maratonac.
Odredite svoje ciljeve
Izaberite jednu ili dve sportske discipline u kojima se osećate prirodno i u kojima uživate.
Želite da budete vitkiji? Fokusirajte se na zdravu ishranu i rutinski aerobni trening, sa kratkim intervalima brzog trčanja. Želite da povećate kardiovaskularnu izdržljivost? Bavite se plivanjem, trčanjem ili biciklizmom. Ako je vaš cilj da postanete brži, ubacite sprint u svoj uobičajeni trening. A ako imate malo vremena za vežbanje, osmislite intenzivni trening sa malim pauzama između serija. Ako imate neke slabosti i želite da ih umanjite, specifikujte trening prema tome.
Hranite se zdravo
Bruk Benet je trostruki dobitnik olimpijske zlatne medalje u trčanju na 800 metara, na Olimpijadi 1996. i 2000. On poručuje – ako želite da unapredite svoje mentalno i fizičko zdravlje, prvo treba da se fokusirate na zdravu ishranu. "Ishrana je ključna u svačijem životu, bilo da ste olimpijski šampion ili službenik" – tvrdi on. Svi već znamo da treba unositi u organizam voće, povrće, ribu, integralne žitarice, a takođe treba voditi računa o unosu šećera. Benet kaže: "Ljudi su opsednuti kalorijama i proteinima, ali treba više razmišljati o šećerima."
Jedite često i neka svaki obrok sadrži proteine i ugljene hidrate
Vašem telu je potrebno mnogo "goriva" ako želite da funkcioniše maksimalnim kapacitetom. Olimpijski atletičari imaju šest manjih obroka dnevno, na nekoliko sati. Ugledajte se na njih.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com