Nova fizička aktivnost – bosonogo trčanje

Trčanje je, smatra se, jedan od savršenih načina da svoje telo dovedete u formu, a pri tom vam nisu neophodna veća materijalna ulaganja. Jedino što vam je neophodno jeste da odvojite malo slobodnog vremena, uskočite u patike i pravac napolje.
U skorije vreme se među osobama čija je ovo omiljena fizička aktivnost pojavila potreba da uvedu male izmene i trčanje učine još zanimljivijim i, kako oni ističu, zdravijim, tako što će se lišiti obuće.
Koliko god vam ovo zvučalo i zanimljivo i potencijalno zdravije od regularnog oblika pomenute fizičke aktivnosti, ipak treba biti svestan i lošijih strana ovog trenda u usponu, kako biste izbegli moguće negativne posledice.
Odakle iznenadni porast u interesovanju za bosonogo trčanje?
Sami pobornici ovakvog načina trčanja ističu da do interesovanja nije došlo iznenada, već da mu se samo u poslednje vreme pridaje mnogo više pažnje. Ovakav vid trčanja prisutan je već vekovima. Na osnovu mnogobrojnih istraživanja u velikom broju zemalja, otkriveno je da je kod izvesnih plemena bosonogo trčanje deo svakodnevnog života. Pripadnici ovih plemena mogu dnevno da pretrče i do stotinak kilometara, a da pri tom ne dođe do povreda.
Jedan od autora istraživanja, pristalica bosonogog trčanja, ističe da on sam u toku nedelje pretrči i do 70 kilometara bez obuće ili sa "navlakama" za noge specijalno naparavljenim u ove svrhe koje po debljini nalikuje rukavicama, ali za noge.
U prilog bosonogom trčanju, pristalice ističu da se u proseku na svakih 10 godina ovakvo trčanje vraća u modu.
Šta to bosonogo trčanje čini drugačijim?
Ovde nije reč samo o razlikama u osećaju koji dolazi sa prisustvom ili odsustvom obuće na nogama, već je mnogo ozbiljnije prirode i odnosi se pre svega na način na koji vaše stopalo dolazi u kontakt sa podlogom. Ono što pobornici posebno ističu jeste da bosonogo trčanje ima tu sposobnost da promeni način na koji stopalo stupa na podlogu i čini da opterećenje ne bude samo na peti već dalje napred, u predelu stopala. Pomeranjem opterećenja na prednji deo stopala smanjuje se jačina same udarne sile. Stoga je, kada trčite bosi, mnogo lakše osetiti i tačno proceniti u kom se to položaju nalazi vaše telu u odnosu na podlogu. To vas dalje tera da budete nežniji prema stopalima i obazriviji kada je u pitanju spuštanje noge na podlogu, što vam samo može više goditi i učiniti trčanje prijatnijim i boljim.
U kojoj meri bosonogo trčanje utiče na izdržljivost stopala?
Kako pristalice ovakvog trčanja navode, ne previše negativno i u većini slučajeva bez pratećih posledica kao što su žuljevi i slično. Štaviše, osobe koje već neko vreme upražnjavaju bosonogo trčanje ističu da su dobile i na izdržljivosti i na brzini.
Za koje se podloge treba odlučiti?
Stručnjaci navode da je asfalt daleko najbolji i najprijatniji u poređenju sa drugim podlogama, i to zbog svoje glatkosti. Ipak, savetuju da svaka osoba proba i otkrije sama koja joj to podloga najviše prija, posebno ukoliko nema nekih bolnih problema sa stopalima.
Kojim osobama se ne preporučuje bosnogo trčanje?
Svim onim osobama koje boluju od dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti ili osobama sa slabijim imunim sistemom usled neke bolesti, poremećaja ili lekova koji imaju oslabljujuće dejstvo na imuni sistem. Tu su i osobe kod kojih postoji verovatnoća od pojave neke infekcije.
Minimalna obuća?
Danas se u vezu sa bosonogim trčanjem dovodi i trčanje sa "minimalnom obućom". Neki smatraju da je korišćenje ovakve obuće daleko bolje rešenje jer smanjuje verovatnoću od pojave povreda i infekcija.
Saveti
Iz ovog razloga se svim osobama koje bi da isprobaju bosonogo trčanje najpre preporučuje da sa regularne obuće za trčanje najpre pređu na minimalnu, a tek onda da je potpuno odbace, kako bi prilagođavanje bilo što lakše, bezbolnije i sa manje posledica. Takođe se preporučuje postepeno povećanje dužine i brzine trčanja kako bi se izbegle upale mišića i žuljevi.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com