Tai či čuan i zdravlje

Tai či čuan (ili tai či) predstavlja drevnu kinesku borilačku veštinu koja vodi poreklo od ljigonga, takođe drevne kineske discipline sa korenima u tradicionalnoj kineskoj medicini.
Na osnovu spisa i drugih podataka, smatra se da je ova veština stara čak 2.500 godina. Ono što je odlikuje jeste niz sporih, meditativnih pokreta tela koji su inicijalno imali za svrhu samoodbranu i promovisanje unutarnjeg mira i staloženosti. Na osnovu spisa mnogih istoričara, tai či majstori bili su poznati po tome što su bili u mogućnosti da obore svog napadača na tle, ali tako da ni posmatrači, a ni sam napadač, ne budu svesni kako je do toga zaprvao došlo.
Ono što sačinjava njihove pokrete jesu unutarnja energija i pokreti koji su toliko suptilni da je većini ljudi nemoguće opaziti ih. Kada se nađe na visokom nivou, majstor ove veštine može da se odbrani od napada koristeći izuzetno malu količinu sopstvene energije prilikom neutralisanja mnogo veće količine snage koja dolazi od napadača.
Što se tiče efekata, u Kini se veruje da tai či može da uspori starenje i produži život, poveća pokretljivost i ojača mišiće. Smatra se i da u velikoj meri pomaže pri lečenju srčanih oboljenja, povišenog krvnog pritiska, artritisa, poremećaja u varenju, kožnih oboljenja, raka i depresije.
Veći broj do sada sprovedenih istraživanja bio je koncentrisan na efekte tai čia na starije osobe, i to kada su u pitanju oblasti odgovorne za održavanje ravnoteže i sprečavanje padova. Ova oblast istraživanja jako je bitna zbog činjenice da povrede zadobijene usled pada predstavljaju vodeći uzrok smrti i težih povreda starijih osoba. Najozbiljnija od tih povreda svakako je povreda (fraktura) kuka. Čak polovina starijih osoba koja dospe u bolnicu zbog ove povrede nikada ne povrati pređašnji nivo funkcionalnosti kuka. Upravo zato što su pokreti koje uključuje tai či spori i namerni, sa postepenim prebacivanjem težine sa jedne na drugu nogu, u skladu sa gornjim delovima tela, to dovodi do promena u ravnoteži i može se reći da je to dobar način da se postigne zadovoljavajući nivo u održavanju ravnoteže i smanji frekventnost padanja.
Brojna istraživanja su pokazala da tai či stvarno pomaže starim osobama. U jednom od njih upoređeni su muškarci od 65 godina starosti i više, koji su se već 10 godina i više bavili tai čijem i nijednim drugim sportom ili nekom drugom fizičkom aktivnošću sa muškarcima približno istih godina koji se nisu bavili ni tai čijem ni nekom drugom fizičkom aktivnošću. Istraživanje je pokazalo da su muškarci koji su se bavili tai čijem bili bolji na testovima ravnoteže, pokretljivosti i testovima kardiovaskularnih funkcija. U još jednom istraživanju u koje su bile uključene 22 žene i muškarci od 22 do 76 godina starosti sa blagim poremećajem u centru za ravnotežu, nakon 8 nedelja upražnjavanja tai čija zabeležen je značajan napredak u funkcionisanju centra za ravnotežu. Svi učesnici su uspešno prošli standardni test ravnoteže, poznatiji pod imenom rombergov test.
A prilikom istraživanja izvršenih o padanju istraživači su otkrili još jednu zanimljivost. Naime, kod velike grupe ispitanika, starosti od 70 godina i više, koji su se redovno bavili tai čijem zabeleženo je smanjenje straha od pada sa 56% na čak 31%. To je dokazalo da su smanjenje straha od pada, kao i povećanje samopouzdanja, uopšte, još dve pozitivne strane tai čija.
Iz navedenog se može jasno zaključiti da ova stara kineska veština može pomoći u očuvanju zdravlja naročito starijih osoba.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com