Dinamika urbanog života sa sobom nosi mnoge probleme, od kojih je jedan svakako nedostatak fizičke kondicije. U kombinaciji sa afinitetom prema ukusnoj hrani i dugim zimskim mesecima, ovo može rezultirati nezadovoljstvom zbog viška kilograma. Naravno, tu je i ona druga mogućnost – opustiti se, uživati u čarima dobre hrane i sopstvenom zaokrugljenom, divnom telu. Ali, većina ipak nije u stanju da se odupre idealu koji pred nas postavlja popularna kultura, tako da večiti rat između izgladnjivanja i održavanja vitkog tela, sa jedne strane, i ljubavi prema statičnosti i dobroj kuhinji, sa druge – i dalje istrajava.
Dijeta je često surov i loše primenjivan sistem održavanja telesne težine. Iako ne deluju lakše, fizičke vežbe su zdravije i višestruko korisne, ne samo u cilju regulisanja težine. Međutim, mnogima lakše pada „jednostavno“ odricanje od hrane, jer vežbe iziskuju vreme i napor.
Postoji nekoliko početnih prepreka koje treba savladati kada je vežbanje u pitanju. Prva, kada zaista imate problem (npr: kada težina ugrožava zdravlje), jeste odbacivanje čitave ideje. Tada je, za početak, neophodno priznati problem, a potom racionalno razmotriti sopstvene mogućnosti. Niko od vas ne očekuje da u samom startu postignete „čudo“ ili rezultate svetskih šampiona.
Od trenutka kada se „pomirite“ sa sudbinom i odlučite da otpočnete sa vežbanjem, javlja se naredna prepreka: nedostatak rutine. Čak i za minimalne rezultate neophodna je kontinualnost, što znači da mora biti uspostavljen kakav-takav dnevni/nedeljni režim telesnih vežbi. Ovo ujedno može poslužiti kao način za sticanje samokontrole, a ukoliko to ne funkcioniše, možete zamoliti neku blisku osobu da vas (strogo) podseti na obaveze.
Konačno, izreka mens sana in corpore sano važi u svim vremenima: nakon prevazilaženja inertnosti, otpora i sklonosti ka grehu prežderavanja, zaista ćete se osećati bolje i imati više energije za druge ciljeve u životu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com