Grip u Srbiji zadaje finalni udarac?

Prema najnovijim podacima i Instituta za javno zdravlje „Dr. Milan Jovanović Batut“ broj obolelih od gripa i bolesti sličnih gripu ipak se smanjuje.

Teško je prognozirati da li je grip ove sezone „u odlasku ili se samo primirio“. Širenje virusa (broj obolelih) se teško može predvideti zato što vremenske prilike u martu i aprilu mogu biti promenjive, pa će ili pomoći ili otežati širenje virusa

Trenutna situacija

Početkom marta 2018. godine registrovan je srednji intenzitet aktivnosti virusa gripa ali široka rasprostranjenost virusa na teritoriji skoro cele Srbije (20 okruga).

U toku zadnje nedelje februara registrovano je 11.994 obolelih što je za oko 5% manje u odnosu na prethodnu nedelju. Broj obolelih je manji za 23% u odnosu na početak februara kada je registrovan najveći broj obolelih.

Prema podacima Instituta „Batut“, najviše obolelih od virusa gripa tipa B i od određenih podtipova gripa A(H1).

Broj obolelih ove sezone

Broj obolelih od bolesti sličnih gripu ove sezone (od početka oktobra 2017. godine) se kretao oko 2500-3000 nedeljno da bi se početkom januara 2018. počeo povećavati sve do početka februara kada je bio maksimalan 15692 da bi posle toga počeo da pada.

Ukupan broj obolelih tokom zadnjih pet meseci iznosi 117.253, ali je to za 20% manje nego prošle godine za isti period.

Ove sezone najviše su ugožene bebe i mala deca starosti do 4 godine pa na njih treba obratiti najviše pažnji i lečiti ih na vreme kako se bolest ne bi kod njih iskomplkovala.

Vakcinacija

Vakcinacija protiv gripa počela je u Srbiji od kraja septembra 2017. godine. Vakcinacija se vrši trovalentnom sezonskom vakcinom protiv tipova gripa A(H1N1), A(H3N2) i B, koja pokriva aktuelne viruse gripa, ali je i za sve druge bolesti slične gripu – sprečava moguće komplikacije.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com