Svake godine manje ili više ljudi oboli od gripa u periodu od kraja jeseni do početka proleća. I ove godine ima dosta obolelih, kako u Srbiji, tako i u regionu i Evropi. Nažalost, zabeleženo je i nekoliko smrtnih slučajeva usled komplikacija izazvanih gripom.
„Centar za prevenciju i kontrolu bolesti“ pri Institutu za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ i ove godine redovno prati i objavljuje informacije o gripu.
Iz Instituta javljaju da za sada još nema „prave epidemije“ i intenzitet gripa je „srednji“, široka je geografska rasprostranjenost gripa, a trend je rastući. Procena je da dok ovo pišemo ima nešto više od 10.000 slučajeva obolelih od bolesti sličnih gripu.
Dokazano je prisustvo sledećih sojeva (podtipova) gripa:
- A(H1N1)p
- A(H3)
- B
Od navedenih sojeva gripa A(H1N1)p je dominantan.
Najveći broj obolelih su deca uzrasta do 14 godina starosti i hronični bolesnici.
Osnovni simptomi gripa
Influenca ili grip je akutno virusno oboljenje respiratornog trakta gornjih ili donjih respiratornih puteva. Grip prouzrokuju virusi tipa A ili B, a simptomi se javljaju nakon 18-72 sata od infekcije.
Oboljenje je praćeno povišenom telesnom temperaturom, glavoboljom, bolovima u grlu i grudima, bolovima u zglobovima i mišićima, uz kašalj i kijanje.
Najčešći simptomi su blagi i kratkotrajni i povlače se nakon 2 do 7 dana, a u slučaju komplikacija, kašalj može biti veoma jak, težak i bolan, a temperatura duže vreme povećana.
Kod nekih tipova gripa, retke su komplikacije, a nastaju kod manjeg broja osoba i mogu izazvati ozbiljne posledice, pa i smrt.
Mere prevencije
Podsećamo na mere prevencije koje važe za sve vrste gripa:
- Držati odstojanje od najmanje jedan metar od drugih osoba na javnim mestima, a naročito od osoba za koje se sumnja da imaju grip.
- Ne posećujte osobe (prijatelje, rođake…) koje su bolesne od neke respiratornih bolesti sličnih gripu (temperatura, kašalj, glavobolja, malaksalost, kijavica…).
- Pojačajte ishranu voćem i povrćem (vitamini, minerali…).
- Pojačajte mere lične higijene: češće pranje ruku i ispiranje usta i nosa blagim slanim rastvorom u vodi (naročito posle povratka kući).
- Provetravajte prostorije.
- Izbegavajte zagušljive i zadimljene prostorije sa puno posetioca na malom prostoru.
- Bavite se umerenim fizičkim aktivnostima i šetajte na otvorenom prostoru.
- Koristite platnene i papirne maramice za pokrivanje usta i nosa pri kijanju i kašljanju.
- Hroničnim bolesnicima, trudnicama i maloj deci preporučuje se što manje izlazaka iz kuće.
Procene i upozorenja
Procene su da će sezona gripa trajati do kraja marta-početka aprila ove godine.
Važno je da se građani pridržavaju opštih mera prevencije koje podrazumevaju izbegavanje poseta bolnicama, jačanje imuniteta, kao i javljanje doktoru u slučaju pojave simptoma koji traju duže od 3 dana (povišena temperatura, bolovi u mišićima, zglobovima, kašalj).
U slučaju veoma visoke temperature i pojave otežanog disanja, preporuka je da pacijent odmah ode u ambulantu.
Ponovo prenosimo upozorenje stručnjaka iz instituta „Batut“: „Grip je ozbiljno oboljenje, posebno za osobe sa hroničnim oboljenjima i trudnice, kod kojih grip može da dovede do teških formi bolesti, kao i do smrtnog ishoda.“
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com