Imate bol u grlu, a niste sigurni da li je to posledica prehlade, angine ili streptokoke? Predstavljamo nekoliko pitanja i odgovora koji možda mogu pomoći.
U čemu je razlika između prehlade, strep grla i tonzilitisa?
Bol u grlu je često prvi znak prehlade. Međutim, ovaj simptom se često popravi ili nestane u roku od dan ili dva. Drugi simptomi prehlade kao što su curenje ili zapušen nos mogu pratiti bolove u grlu.
Strep grlo je infektivno stanje koje prouzrukuje bakterija streptokoka. Bolovi u grlu su često jači i traju duže.
Angina ili tonzilitis je bolno zapaljenje ili infekcija krajnika, tj. tkiva koja se nalaze u zadnjem delu grla.
Da li bol u grlu izaziva bakterija ili virus u slučaju prehlade?
Bolove u grlu mogu biti izazvani i virusima i bakterijama. Najčešći uzrok upale grla su virusi i njih prate simptomi prehlade kao što su curenje nosa, kašalj, kijanje, crvene oči i drugo.
Pored toga, upalu grla može izazvati pušenje, zagađenje vazduha, alergija i suv vazduh.
Osim bolova u grlu, koji su ostali simptomi prehlade?
Pored upale grla, u simptome prehlade spadaju:
- curenje nosa
- kijanje
- kašalj
- blaga glavobolja
- blagi bolovi u telu
- groznica
Kako se leče bolovi u grlu nastali od prehlade?
Iako ne postoji lek za lečenje upale grla izazvane virusom, postoje načini koji mogu ublažiti bolove. To su ispijanje toplih napitaka i ispiranje usta toplom slanom vodom. Kada ste prehlađeni, takođe je važno da se dovoljno odmorite, hranite zdravo (sveže voće, povrće, sokovi…) i da uzimate dosta tečnosti.
Koji lekovi mogu ublažiti bolove u grlu nastale prehladom?
Postoje lekovi koji mogu ublažiti bolove, međutim njihova efikasnost je minimalna. U te lekove spadaju:
- Lekovi protiv bolova kao što su acataminofen i ibuprofen. Aspirin ne treba davati deci zbog njegove povezanosti sa Rejevim sindromom, tj. poremećaja koji može izazvati oštećenje mozga, pa čak i smrt.
- Sprejevi i lozenge, tj. tablete za sisanje, mogu privremeno ublažiti bolove u grlu. Lozenge ne treba davati maloj deci.
Antibiotici se ne smeju koristiti za lečenje virusa prehlade i bolova u grlu. Oni su efikasni samo protiv bakterija, pa zbog toga neće delovati kod upale grla izazvane virusom. Lekar će prepisati antibitike ako posle duže bolesti i padanja imuniteta, preti opasnost od pogoršanja stanja i mogućih bakterijskih infekcija.
Napomena
Ovde smo naveli samo pojedine uzroke koji dovode do bolova u grlu i neke načine za lečenje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com