Počela vakcinacija protiv gripa: kontraindikacije, nuspojave, rizične grupe

Na osnovu informacija koje je objavio Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, u Srbiji je ovih dana počela vakcinacija protiv gripa za sezonu 2017-2018. godine.

Vakcinacija-imunizacija se sprovodi u skladu sa Pravilnikom o imunizaciji i načinu zaštite lekovima i nacionalnim preporukama za imunizaciju stanovništva i na osnovu procena Svetske zdravstvene organizacije.

Vakcinacija se sprovodi „sezonskom trovalentnom vakcinom“ koja štiti od tipova virusa A (H1N1), A(H3N2) i B (B/Brisbane). Vakcinacija se sprovodi ovom vakcinom zato što su se poslednjih nekoliko godina ovi tipovi virusa javljali u evropskim zemljama. Vakcina koja je dostupna u zdravstvenim ambulantama i domovima zdravlja je – inaktivisana, split vakcina, proizvođača „Sanofi Paster“.

Podsećamo da se vakcina preporučuje osobama: sa hroničnim poremećajima plućnog i kardiovaskularnog sistema, sa metaboličkim poremećajima (šećerna bolest i ostalo), sa poremećajima rada bubrega, sa oslabljenim imunitetom, starijima od 65 godina, smeštenim u gerontološkim centrima ili smeštenim u ustanovama koje obavljaju zdravstvenu delatnost (stacionari i bolnice), kao i trudnicama i gojaznim osobama,

Potrebno je da se vakcinišu i „zdrave“ osobe, koje su svakodnevno u kontaktu sa velikim brojem ljudi, koje su izložene povećanom riziku od infekcije virusima gripa. U „rizične radnike“ koji bi trebalo da se vakcinišu spadaju: zaposleni u gerontološkim centrima i ustanovama socijalne zaštite, zaposleni u ustanovama koje obavljaju zdravstvenu delatnost, zaposleni u javnim službama (milicioneri, prosvetni radnici, zaposleni u vrtićima, prodavci, šalterski radnici, vozači i kondukteri u prevoznim sredstvima, taksisti, poštari…).

Preporuke se baziraju na podacima o grupama rizika koje su identifikovane prema istorijskim podacima u epidemijama gripa ranijih godina kod nas i u svetu.

Primena vakcine protiv gripa kod trudnica razmatra se od drugog trimestra trudnoće uz konsultaciju nadležnog ginekologa, dok se trudnicama koje su u povećanom riziku od pratećih komplikacija usled gripa obavezno preporučuje vakcinacija, bez obzira na stadijum trudnoće, uz konsultaciju nadležnog ginekologa.

Vreme neophodno za sticanje imuniteta je 2–3 nedelje nakon davanja vakcine, a trajanje imuniteta varira i iznosi 6–12 meseci. Imajući u vidu različitu efikasnost vakcine prema uzrasnim kategorijama kod kojih se aplikuje, potrebno je napomenuti da se kod većine vakcinisanih neće javiti grip, a u slučaju obolevanja kod vakcinisanih osoba razvija se blaža klinička slika, kao i da se redukuju moguće teže komplikacije u slučaju obolevanja kod osoba koje su u riziku.

Vakcinacija protiv gripa sprovodi se u cilju redukovanja obolevanja i umiranja, kao i redukovanja prenošenja virusa gripa u porodici, kolektivu i populaciji.

Vakcinacija stanovništva koje pripada grupama povećanog rizika sprovodi se zbog očuvanja sopstvenog zdravlja, održavanja kolektivnog imuniteta populacije, ali i očuvanja zdravlja članova porodica i kolektiva, a posebno onih kod kojih je kontraindikovano davanje ove vakcine, u cilju preveniranja mogućih komplikacija i teških kliničkih formi obolevanja. Vakcinisanjem sebe i uže okoline štitimo i nama bliske osobe koje ne bi smele da prime vakcinu, a imaju narušeno zdravlje.

Upozoravamo da kod navedenih kategorija stanovništva koje su u povećanom riziku, bolest može imati za posledicu i smrtni ishod zbog sekundarno nastalih komplikacija (najčešće zapaljenja pluća). Izuzimajući privremene ili trajne kontraindikacije, ovu vakcinu bez opasnosti po zdravlje mogu da prime sva lica starija od 6 meseci, uključujući i trudnice.

Preosetljivost na jaja, pileće proteine, neomicin i formaldehid – najčešće su kontraindikacije kod ove vakcine. Imunološki odgovor može biti oslabljen u slučaju imunosupresivne terapije, kao što su kortikosteroidi, citotoksični lekovi ili radioterapija. Osobe koje su sklone burnim alergijskim reakcijamatreba treba da se konsultuju sa svojim lekarom pre vakcinisanja.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com