Alfa i omega-3 vaših masnoća (3)

Na ćelijskom nivou postoji stalna borba za prevlast između omega-3 i omega-6 masnih kiselina koje podstiču različite, najčešće suprotne hemijske procese. Preterana količina omega-6 masnih kiselina preti da procese otrgne kontroli i uvede organizam u stanje bolesti, koje se najčešće ispoljava kroz zapaljenske procese, suženje krvnih sudova, pa sve da rasta malignih tumora. Podatak da su kardiovaskularna oboljenja gotovo nepoznata kod Eskima, samo potvrđuje ovu tezu, jer se omega-3 masna kiselina smatra glavnim čistačem krvnih sudova, a riba, koja predstavlja osnov ishrane Eskima, njen najbolji izvor.
Kao dokaz, može nam poslužiti mali eksperiment. Sledeći put kada budete jeli ribu, pogotovo masnu ili tovljenu ribu, nemojte ruke odmah prati sapunom. Postavite masne ruke pod mlaz vode, i videćete da će se one očistiti kao da ste koristili neko sredstvo za pranje. To je učinak dobrih masnoća iz ribe i na taj način će te iste masnoće očistiti zidove krvnih sudova od naslaga loših masnoća.
Kada je riba u pitanju, važan je i način njene pripreme. Pečena i barena riba uvek su bolji izbor od pržene, jer ako biljno ulje sadrži omega-6 masne kiseline (kukuruzno i suncokretovo), balans masnih kiselina se remeti, pa je i delotvornost ribe manja. Ako je konzervirana riba u pitanju, bolje je izabrati ribu pakovanu u vodi nego u ulju. Ceđenjem ulja iz konzerve izbacićemo i 15-20 % omega-3 masnih kiselina, dok se prosipanjem vode gubi oko 3 %.
Najviše omega-3 masti ima u masnoj ribi iz hladnih mora. Najbolji izbor predstavljali bi haringa, losos, sardela, skuša, sardina, moruna, tuna i jezerska pastrmka. Nešto manju količinu sadrži plava riba, iverak, ajkula i kalifornijska pastrmka. Morski ljuskari sadrže manje količine omega-3 masti.
Ukoliko želite da vratite ravnotežu svom organizmu, preporuka je da svakog dana unosite bar 100 grama masne ribe, i prvi rezultati biće vidljivi već za tri dana. Ukoliko želite da ravnotežu zadržite, dovoljno ja samo 30 grama ribe dnevno, ali ako vam riba nekada i dosadi, setite se orašastih plodova i lanenog semena. Njihova delotvornost, u pogledu omega-3 masnih kiselina, jeste manja, ali ipak mogu biti kompletna zamena. I, za kraj, ukoliko ste se zakleli da više nikada nećete uzeti riblje ulje, jer vam je ostalo kao ružno sećanje iz detinjstva, razmislite još jednom, jer je to možda dobitna kombinacija. Uostalom, kao i mnoge stvari, ako je toliko neukusno, sigurno je mnogo zdravo.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com