Proleće i leto – vreme za zelene salate i salatice, a crni luk je u našim krajevima nezaobilazan kao začin ili kao salata. Mada se mnogi “žale“ na miris crnog luka, skoro svi ga vole i kada je svež i kada se doda kao prilog uz pljeskavicu ili jela sa roštilja.
Popularnost crnog luka i naučno je opravdana pošto on sadrži dosta hranljivih i lekovitih sastojaka.
Crni luk (allium cepa) poznat je kao hrana, začin i lek još od davnina. U našim krajevima za njega su vezani i nazivi: crveni luk, crvenac, glavata ljutika, kapula ili mrki luk. Smatra se da vodi poreklo iz Azije, ali se razne sorte gaje i koriste za ishranu u celom svetu.
Ranije je ova kultura sađena samo u vrtovima, a danas i „industrijski“, na velikim površinama, a van sezone i u plastenicima. Primena crnog luka je raznovrsna.
Crni luk je zeljasta biljka sa lukovicom u zemlji, stabljikom iznad površene i šupljim zelenkastim listovima. Luk može da izraste i do metar visine. Dostupan je za ishranu tokom cele godine i lako se čuva.
Korisni sastojci
Crni luk sadrži dosta lekovitih aktivnih materija. U ishrani se kao plod ili začin koriste: lukovica, cvet, stabljika i listovi.
Crni luk sadrži: alicin, belančevine, biljna vlakna, biljne masti biljne hormone, razne vitamine, minerale, ali i glikozide, enzime, eterična ulja, karotin, kercetin, ugljene hidrate i flavonoide.
Luk kao hrana
Crni luk se koristi sirov, kuvan ili kao dodatak jelima. Dok je mlad, u proleće, koriste se listovi i lukovica, a u ostalim periodima lukovica.
U našim krajevima poznate sorte luka su: arpadžik, mladi luk, slatki luk, španski luk, vlašac i žuti luk.
Luk kao lek
Crni luk smatra se univerzalnim lekom i artiklom za ishranu. Koristi se za obloge za razne povrede ili procese na koži. Crni luk ima dezinfekciono, antibakterijsko i fungicidno dejstvo.
Crni luk pomaže kod:
- kožnih i alergijskih bolesti
- bolesti srca i krvnih sudova
- bolesti usta i organa za disanje
- gljivičnih infekcija
- bolesti organa za varenje
- infekcije mokraćnih puteva
- mnogih vrsta raka
- nesanice i problema sa nervima
- poremećaja metabolizma
- problema sa nervima
- raznih infekcija
- regulisanja šećera u krvi
- sprečavanja ugrušavaka u krvi
- stabilisanja crevne flore
Obloge
Sok za premaze ili za pravljenje obloga od crnog luka povoljno deluje protiv: čireva, bubuljica, otvorenih rana (posekotine i ogrebotine), upala zanoktica, lišajeva, bradavice, gljivičnih infekcija i raznih kožnih bolesti, kao i kod uboda ili ujeda insekata.
Umesto zaključka
Na osnovu mišljenja stručnjaka kao i na osnovu onoga što smo ovde naveli, može se se slobodno reći da je crni luk veoma lekovita biljka koja povoljno deluje na ceo organizam.
Napominjemo da manjem broju osoba crni luk ne odgovara zbog bolova u želucu i da postoje i osobe (mali broj) koje su alergične na luk ili njegov cvet.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com